Portal Samorządowy przeanalizował dane GUS dotyczące ludności. Jak wynika z opracowania, tylko pięć województw jest we względnie dobrej sytuacji demograficznej. Należą do nich: Mazowieckie, Małopolskie, Dolnośląskie, Pomorskie i Wielkopolskie. To oznacza, że więcej osób się do nich wprowadza niż wyprowadza.
Aby wyliczyć saldo migracji należy zestawić liczbę osób, które wprowadzają się do danego województwa z liczbą tych, którzy się z niego wyprowadzają. Wynik zestawienia przelicza się na tysiąc mieszkańców.
Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego tylko pięć województw miało w 2022 r. dodatnie saldo migracji. To mazowieckie (saldo migracji: +2), małopolskie (+1,2), dolnośląskie (+1,2) i pomorskie (+1,7) i wielkopolskie (+0,4). Najgorzej pod względem wypadły województwa lubelskie (-2,2), świętokrzyskie (-1,9), warmińsko-mazurskie (-1,6) oraz opolskie (-1,3). Saldo migracji na poziomie -1 zanotowały województwa śląskie, podkarpackie i podlaskie. Kujawsko-pomorskie miało -0,9, lubuskie: -0,8, łódzkie: -0,7, a zachodniopomorskie: -0,3 - pisze Portal Samorządowy. Saldo migracji na poziomie -1 zanotowały województwa śląskie, podkarpackie i podlaskie.
-podaje Portal Samorządowy.
Najlepsze saldo migracji, jak podaje portal, mają województwa: małopolskie (-1,4), pomorskie (-1,9), mazowieckie i wielkopolskie (po -2,2) oraz podkarpackie (-2,5).
Cud natury ukryty w Lubuskiem! Jak dojechać nad jezioro w kształcie serca? Zobaczcie na te zdjęcia!