Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mieszkańcy Trójmiasta chętnie zgłaszają problemy. Jakie najczęściej?

i

Autor: policja/canva

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mieszkańcy Trójmiasta chętnie zgłaszają problemy. Jakie najczęściej?

2022-12-28 9:51

Na tle innych miejscowości - Gdańsk i Gdynia wypadają całkiem nieźle. Mowa o liczbach zgłoszeń w policyjnej mapie zagrożeń. Przekraczanie dozwolonej prędkości, akty wandalizmu - co najczęściej zgłaszają mieszkańcy Trójmiasta?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne rozwiązanie opracowane m.in. przy udziale obywateli. Podczas konsultacji społecznych wskazywali oni swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.

Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Są to m.in.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego. Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.

Gdańsk i okolice - blisko 5700 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najwięcej w Pruszczu Gdańskim - 884, Gdańsku - 735, czy w Żukowie - 431.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

  • informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
  • informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
  • bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.,
  • w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
  • informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Informacje prezentowane na mapach będą uwzględniały zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa

Mieszkańcy Trójmiasta chętnie zgłaszają akty wandalizmu, nieprawidłowe parkowanie czy przekraczanie dozwolonej prędkości. To jednak tylko ułamek tego, co zgłosić na mapie można. Opcji jest wiele, od niewłaściwej infrastruktury drogowej po dzikie wysypiska śmieci.

Krzysztof Jackowski mówi o tym jak będzie rok 2023 dla mieszkańców Lublina