Koszmar mieszkańców Gdańska. Narzekają na spore zapylenie. Powodem przeładunek węgla

i

Autor: Wojciech Strozyk/REPORTER

Koszmar mieszkańców Gdańska. Narzekają na spore zapylenie. Powodem przeładunek węgla

2022-10-21 8:41

Port Gdańsk notuje rekordowe przeładunki węgla, na który czeka wiele osób w całej Polsce. Od początku października na statkach przypłynęło już ponad 8 milionów ton tego surowca! Węgiel jest przeładowywany także w porcie wewnętrznym na skalę, której wcześniej nie było. Duże zapylenie w najbliższej okolicy, w Letnicy i Nowym Porcie widać gołym okiem. W związku tą sytuacją prezydent Gdańska wystosowała pismo do władz Portu Gdańsk.

Czarne auta i parapety. Pył osiada wszędzie!

Na większe zapylenie skarżą się ostatnio mieszkańcy Letnicy. Np. w poniedziałek, 17 października, w godzinach wieczornych na szybach i karoserii samochodów zaparkowanych w tej dzielnicy widać było wyraźnie warstwę czarnego, drobnego pyłu. Podobnie było w kolejnych dniach i także już wcześniej.

Mieszkam tu trzy lata, ale aż takiego pyłu dawno tu nie było. Meble trzeba przecierać prawie codziennie, okien to już nawet nie myję. Zapylenie w okolicy to jednak nasz chleb powszedni mniej więcej od dwóch lat. Pamiętam opowieść sąsiadki, która mówiła mi w ubiegłym roku, jak w maju po zimie wróciła do mieszkania i w środku zastała na wszystkim grubą warstwę rudego pyłu. Kiedy to zobaczyła, to się rozpłakała. Aby doprowadzić mieszkanie do porządku musiała ściągnąć specjalistyczną firmę. Ja miałabym podobnie, ale sprzątam regularnie

- mówi pani Dorota, mieszkanka jednego z nowych budynków w Letnicy.

O większym niż dotychczas zanieczyszczeniu mówią też gdańszczanie z Nowego Portu. “Czarne parapety to u nas zwyczajna sprawa od naprawdę wielu lat, ale od kilku tygodni zjawisko się nasiliło" - przyznaje jeden z mieszkańców tej dzielnicy.

Będzie interwencja prezydent Aleksandry Dulkiewicz

- Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz skieruje pismo do władz portu z prośbą o ponowne przejrzenie procedur składowania węgla i podjęcie działań minimalizujących uciążliwości związane z operacją przeładunku i składowania tego surowca - poinformował w czwartek, 20 października, Daniel Stenzel, rzecznik prasowy prezydent. Pismo zostanie skierowane do zarządu gdańskiego portu najprawdopodobniej w piątek, 21 października.

Wyniki pomiarów stężeń pyłu w teorii są dobre

Dr Michalina Bielawska, p.o. dyrektora Fundacji "Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Gdańsk-Gdynia-Sopot" (ARMAG) poinformowała, że 17 października wieczorem, ale też w poprzednich dniach i tygodniach, stacje monitoringu powietrza ARMAG nie odnotowały wzrostu stężeń pyłu zawieszonego PM10 (mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów - przyp. red.) zarówno w dzielnicach sąsiadujących z portem, jak i na pozostałych stacjach w Gdańsku.

W ilu miejscach Port Gdańsk mierzy zanieczyszczenie powietrza?

Anna Drozd, rzecznik prasowy Portu Gdańsku przyznaje, że przeładunki węgla na terenie portu osiągają obecnie rekordowe ilości. - I bardzo możliwe, że pył węglowy znajduje się gdzieś we wskaźnikach pomiarów i dochodzi od czasu do czasu do szczytu takiego zapylenia. Niewykluczone, że najbliższe sąsiedztwo np. w Nowym Porcie może doświadczać tego, że pył węglowy znajdzie się na parapecie okna czy gdziekolwiek indziej. Jako port mamy średniodobowe dane nt. czystości powietrza. I te dane, jeśli pokazują nieznaczne przekroczenia poziomu pyłu, to tylko raz na jakiś czas - zapewnia Anna Drozd.

Port Gdańsk prowadzi pomiary jakości powietrza w siedmiu punktach:

  • w Wolnym Obszarze Celnym,
  • na Nabrzeżu Oliwskim,
  • na Nabrzeżu Zakręt Pięciu Gwizdków,
  • na ulicy Marynarki Polskiej,
  • na Nabrzeżu Szczecińskim,
  • na Nabrzeżu Krakowskim,
  • w Porcie Północnym.

Badany jest tam poziom pyłów PM10. W zależności od ilości pyłów pomiar wskazuje zanieczyszczenie powietrza jako niskie, średnie lub znaczne.