pogoda

Kolejny dzień silnym wiatrem. Jaka jest aktualna sytuacja na Pomorzu?

2024-12-17 8:37

Noc znów była trudna dla strażaków na Pomorzu. A o poranku obudził nas głośny wiatr. Czy we wtorek (17 grudnia) znów wichury przyniosą tak ogromne straty, jak dzień wcześniej?

We wtorek (17 grudnia) w pasie od Słupska do Zamościa będą obowiązywać wydane przez IMGW ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem.

Alertami dotyczącymi silnego wiatru objęto tereny całego województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, a także niemal całe woj. lubelskie, północną część woj. łódzkiego, zachodnią część woj. warmińsko-mazurskiego i powiat sławieński w woj. zachodniopomorskim.

Na terenach objętych ostrzeżeniami, Instytut prognozuje wystąpienie silnego wiatru z zachodu, którego średnia prędkość wyniesie do 50 km/h. Prędkość wiatru w porywach osiągnie nawet 80 km/h.

W poniedziałek około 32 tys. odbiorców zostało pozbawionych zasilania, co było spowodowane silnym wiatrem, który przechodził przez północne województwa kraju: zachodnio-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

 Silnie wiejący wiatr łamał drzewa, które blokowały drogi, a także gałęzie, które niszczyły sieci energetyczne. Zasilania w trzech oddziałach nie miało ok. tysiąc stacji transformatorowych. Najwięcej wyłączeń było w oddziale gdańskim: ok. 16 tys. odbiorców. W oddziale koszalińskim było to ok. 5,6 tys. odbiorców, natomiast w oddziale olsztyńskim ok. 11 tys. odbiorców.

Trójmiasto Radio ESKA Google News

Nocne wichury łamały drzewa i niszczyły ogrodzenia

W nocy z poniedziałku na wtorek (16/17 grudnia) wichury nie odpuszczały. Od północy 16 grudnia do 7:00 17 grudnia strażacy w województwie pomorskim odnotowali 644 zdarzeń. Najwięcej w powiecie wejherowskim – 111. W mieście Gdańsk – 84, w powiecie kartuskim – 83 oraz w powiecie gdańskim – 70.

Jak zabezpieczyć się przed wiatrem?

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed skutkami wichury, należy przede wszystkim unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Zamknąć i w razie potrzeby zabezpieczyć okna, zabezpieczyć lub usunąć z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr.

Przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu, np. naładować telefony komórkowe i przygotować latarkę. Nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic oraz trakcji oraz zachować szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Pierwszy śnieg w tym roku