Dzień Nauczyciela, czyli święto oświaty i szkolnictwa wyższego obchodzone jest od 1972 roku. Od 1982 roku formalnie określane jest jako Dzień Edukacji Narodowej, lecz w mowie potocznej nadal często używa się tej wcześniejszej formy.
Święto Eedukacji Narodowej upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.
Obecnie, Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.
Czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym?
W Polsce Dzień Nauczyciela obchodzi się corocznie 14 października. W placówkach oświatowych działających w oparciu o Kartę Nauczyciela, zgodnie z zapisanym w niej artykułem 74., jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
W szkołach, przedszkolach i żłobkach tego typu mogą odbywać się wtedy wyłącznie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. W podmiotach niepublicznych, gdzie nauczyciele są zatrudnieni według kodeksu pracy, decyzję o przebiegu tego dnia podejmuje dyrektor.
W większości instytucji oświatowych uroczystości z racji tego święta odbywają się wcześniej, a w dniu 14 października, nauczyciele i uczniowie nie mają obowiązku przychodzenia do placówki.
W niektórych szkołach, dokładnie w Dzień Edukacji Narodowej, kiedy nie odbywają się lekcje, organizowane są apele, na których dokonuje się pasowania uczniów klas pierwszych.
Wrzesień przyciągnął nad Bałtyk tłumy turystów! Plaże w Dębkach