Kaszubi w Kanadzie. Lider mniejszości został burmistrzem
O tym, że David Shulist został burmistrzem swojej gminy, poinformowała Kaszëbskô Jednota, czyli stowarzyszeń osób narodowości kaszubskiej. David jest członkiem tej organizacji.
Z dumą informujemy, że członek naszego stowarzyszenia, lider Kaszubów kanadyjskich David Shulist, został burmistrzem gminy Madavaska Valley. Funkcję tę objął po nagłej śmierci dotychczasowego włodarza, Marka Willmera. David będzie pełnił tę odpowiedzialną rolę do końca bieżącej kadencji, która upływa w październiku 2026 roku
- czytamy.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w sprawowaniu tego stanowiska! Ten wybór daje nadzieję na dalsze utrwalanie kaszubskiej tożsamości oraz pielęgnowanie kultury i języka kaszubskiego w Kanadzie 🖤💛🇨🇦 Dzięki takim osobom jak David nasza wspólnota kwitnie i niesie kaszubskiego ducha daleko poza granice Europy!
- pisze dalej KJ.
Kaszubi w Kanadzie. Migracja rozpoczęła się w XIX wieku
Pierwsi Kaszubi przypłynęli do Kanady w 1858 roku. Do końca XIX w. już kilkanaście tys. Kaszubów zamieszkiwało wyżynę Madawaska w Górnej Kanadzie (dziś południowo-wschodnie Ontario).
Ci pierwsi osadnicy z Kaszub wywodzili się z Kartuz, z okolic Bytowa i Kościerzyny, a w Kanadzie zajmowali się karczowaniem puszczy. Zajmowali także działki przy drodze Ottawa–Opeongo; w osadzie Hagarty (dziś Wilno - nazwę nadali polscy księża) i zakładali tam swoje gospodarstwa.
Kazimierz Ickiewicz w książce "Kaszubi w Kanadzie" (1981 rok) opisuje, że ziemie ojczyste opuszczano "grupami sąsiedzkimi, gdyż chciano w nieznanych warunkach znajdować oparcie we wspólnotach". W ten sposób struktury sąsiedzkie zachowano nawet za wielką wodą.
Co ciekawe - kanadyjski region, który migranci wybrali sobie do życia, pod wieloma względami przypomina Kaszuby.
Kaszubscy osadnicy żyli w izolacji od innych Kanadyjczyków, dzięki czemu zachowali swój ojczysty język kaszubski i kaszubskie zwyczaje.
Po 1945 roku społeczności kanadyjskich Kaszubów została zasilona o kolejnych migrantów z tego regionu - tzw. dipisów, czyli m.in. osoby wywiezione w czasie II wojny światowej na przymusowe roboty do III Rzeszy.
Kaszubi żyją w Kanadzie od XIX wieku. David Shulist: Mylą nas z Polakami [ROZMOWA]
Pierwsi Kaszubi wyemigrowali do Kanady w XIX wieku, gdy Polski nie było na mapie. Ich potomkowie wciąż posługują się mową swoich przodków i czują się Kaszubami. Niekoniecznie jednak utożsamiają się z narodem polskim, co wyjaśnia mi reprezentant kanadyjskich Kaszubów - David Shulist.
Cała rozmowa: Kaszubi żyją w Kanadzie od XIX wieku. David Shulist: Mylą nas z Polakami [ROZMOWA]
Kaszubi w Kanadzie [GALERIA]
