W spisie ludności w 2021 r., podobnie jak w 2011 r., przynależność osób do odpowiedniej społeczności narodowej lub etnicznej była określana w drodze swobodnej deklaracji narodowościowej. Zachowane zostało również rozwiązanie umożliwiające osobom spisywanym wyrażenie złożonych tożsamości narodowościowych, poprzez zadanie dwóch pytań (pytania podwójnego) o narodowość.
Wstępne wyniki spisu ludności z 2021 r. wskazują, że ludność o polskich identyfikacjach narodowościowych obejmowała w sumie 37149,5 tys. osób, co stanowi 97,7 proc. ogółu mieszkańców Polski, natomiast o innych niż polska identyfikacjach– 1339,6 tys. osób, czyli 3,5 proc.
Wstępne dane wskazują na utrzymujące się poczucie odrębności etnicznej społeczności regionalnych w Polsce. Do najliczniejszych identyfikacji narodowo-etnicznych, poza inną niż polską identyfikacją, należy zaliczyć deklaracje śląskie i kaszubskie
– czytamy w raporcie GUSu.
Kaszubi trzecią najliczniejszą narodowością w Polsce
Najliczniejszą narodowością są oczywiście Polacy. Na drugim miejscu są Ślązacy – ich jest ponad 585 tys. Na trzecim miejscu są Kaszubi. Przynależność do narodowości kaszubskiej deklaruje aż 176,9 tys. osób. Stanowi to 13,2 proc. wśród ogółu osób deklarujących identyfikację inną niż polska.
Ponad 14 tys. osób zadeklarowało narodowość kaszubską jako swoją pierwszą narodowość, przed polską.
Jakim językiem posługują się Pomorzanie?
W spisie ludności 2021 r., obok pytania o przynależność narodowo-etniczną zadawano pytanie o język używany w kontaktach domowych. Respondenci mogli wymienić dwa języki niepolskie, niezależnie od tego, czy były one używane z językiem polskim, czy też nie.
Według wstępnych wyników badania w zdecydowanej większości ludność Polski posługuje się w kontaktach domowych językiem polskim. Używanie tego języka zadeklarowało w sumie 37427,6 tys. osób, co stanowi 98,4 proc. ogółu ludności, a większość z tego tj. 35886,7 tys. (94,3 proc.) - posługuje się nim jako jedynym.
Drugim najczęściej używanym językiem w domach jest język angielski. Nim posługuje się ponad 704 tys. osób. Język kaszubski uplasował się na czwartej pozycji – 87,6 tys. osób. Przed nim znajdziemy jeszcze język niemiecki i śląski.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]