Jesteś ciekawy co kryje się w schronie? Taka okazja może się nie powtórzyć

i

Autor: GKEP/FB

Wydarzenia

Jesteś ciekawy co kryje się w schronie? Taka okazja może się nie powtórzyć

2023-09-12 9:29

Jest okazja do sprawdzenia, co znajduje się w schronie. Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej organizuje „Wietrzenie schronu”, czyli dzień otwarty obiektu. Na uczestników będą czekać też inne atrakcje. Wstęp wolny.

Schron przeciwlotniczy na Leszczynkach powstał w 1942 roku na terenie niemieckiego obozu pracy przymusowej Nussdorf. W tym czasie zagrożenie alianckimi nalotami stale rosło, dlatego miał on służyć kadrze obozowej. Umieszczono go w części gospodarczo-magazynowej, która zwykle była niedostępna dla więźniów. Przy jego budowie pracowali robotnicy przymusowi z Francji.

Po wojnie obiekt wpisano do tzw. ewidencji budowli ochronnych, czyli wykazu schronów dla ludności. Potem został przekazany stacji Technicznej Obsługi Samochodów, której dyrekcja przeprowadziła remont schronu, a później także gruntowną modernizację obejmującą m.in. wymianę instalacji i drzwi ochronno-hermetycznych. Kiedy przedsiębiorstwo zlikwidowano, obiekt niszczał.

W 2007 roku schronem zainteresowali się pasjonaci fortyfikacji zrzeszeni w Gdyńskim Klubie Eksploracji Podziemnej. Rok później, na mocy umowy z miastem, oficjalnie objęli schron opieką. Dzięki nim zyskał on nowe życie, udało się zrekonstruować wyposażenie, przygotować interesujące wystawy i doprowadzić prąd. Członkowie stowarzyszenia cały czas odświeżają schron.

Dni otwarte gdyńskiego schronu

Teraz, schron otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Wszyscy zainteresowani będą mogli zajrzeć do jego wnętrza w sobotę, 16 września w godz. 11.00-16.00 (wejście od strony Estakady Kwiatkowskiego).

Uczestnicy poznają jego historię i dowiedzą się, jakie funkcje pełni w XXI wieku. Motyw przewodni wydarzenia to „Łączność i komunikacja”.  Poza zwiedzaniem schronu uczestnicy mogą też liczyć na inne atrakcje, o które zadbają partnerzy wydarzenia.  

Ochotnicza Straż Pożarna – Ratownictwo Wodne Gdynia zaprezentuje techniki łączności wykorzystywane m.in. na morzu. Natomiast Pomorska Łączność Kryzysowa – Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Zachód pokaże, jak prowadzi się komunikację na dalekie odległości. Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna działająca przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni wyjaśni zwroty używane w korespondencji strażaków.

Rekonstruktorzy z grupy „Sojusz” pokażą umundurowanie z minionych lat. Będzie można również zobaczyć ostatni zachowany element kolejki wąskotorowej kursującej niegdyś plażą na Kępie Oksywskiej, a także porozmawiać z reprezentantami Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Bydgoszczy.  

Po wyjściu ze schrony chętni będą mieli okazję odwiedzić stoiska Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni czy pomorskich uczelni wyższych. Pojawią się tam również funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy pokażą specjalistyczny radiowóz oraz sprzęt, z którego korzystają na co dzień.    

Wstęp wolny. Dzieci mogą wziąć udział w zwiedzaniu wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.  

Zobacz: Te seriale były kręcone na Pomorzu

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. Test roweru elektrycznego Mevo 2.0