Lechosław Wojtynowski kandydatem na prezydenta Sopotu

i

Autor: mat pras

Wybory Samorządowe 2024

Jakich zmian chce Lechosław Wojtynowski? "W Sopocie brakuje całodobowej opieki medycznej"

2024-04-05 14:35

Jak będzie wyglądać Sopot za 50 lat? Czego spodziewać się po nowym włodarzu? Przed wyborami samorządowymi zaplanowanymi na 7 kwietnia 2024 roku rozmawiamy z kandydatami na stanowisko prezydenta. Pytania wysłaliśmy do znanych już kandydatów z Sopotu. Odpowiada Lechosław Wojtynowski.

Lechosław Cezary Wojtynowski zostanie prezydentem Sopotu? 

Lechosław Cezary Wojtynowski jest szóstym kandydatem na prezydenta Sopotu. Kandyduje z komitetu "Trzecia Siła". 

Jestem emerytowanym oficerem Marynarki Wojennej i Straży Granicznej RP. Urodziłem się w 1964 roku w Gdańsku, natomiast Sopociakiem stałem się prawie 40-lat temu, gdy stworzyłem związek małżeński z moją żoną Jolantą, Sopocianką od urodzenia. Jestem ojcem córki Marty i dziadkiem dla dwóch wspaniałych wnuczek Mai i Poli. Znakomita część mojej rodziny zamieszkuje w Sopocie - opisuje na stronie internetowej swojego komitetu. 

Jak możemy tam przeczytać, w roku 2023 kandydował na Posła RP z listy partii Nowa nadzieja. Z początkiem roku 2024 złożył rezygnację z członkostwa w partii. Aktualnie nie należy do żadnej partii politycznej.

1. Jaki jest plan na pierwsze miesiące, jakie będą pierwsze decyzje i inicjatywy, które trzeba wdrożyć w życie na „już”, zaraz po wyborach?

1)Naprawa, korekta Budżetu Miasta Sopot na bieżący rok 2024. Doprowadzenie do wprowadzenie korekt w wydatkach zadłużających miasto (mieszkańców). Wprowadzenie zapisów umożliwiających zadłużanie miasta (deficyt) w bardzo określonych sytuacjach. W prowadzenie decyzji o zadłużeniu miasta może nastąpić tylko w sytuacjach wyższej konieczności ( klęski żywiołowe, działania pomocowe dla innych podmiotów budżetowych, pomoc dla państwa lub działania wojenne).

2) zwiększenie nakładów na budżet obywatelski jako realna odpowiedź na potrzeby mieszkańców (obecnie BO stanowi 0,7% rocznego budżetu miasta);

3) dalsze postulowanie wprowadzenia kwestii płatnego parkowania również w weekendy dla turystów; (ograniczenie na mocy ustawy)

4) zniesienie płatnego parkowania dla mieszkańców Sopotu;

5) najszybsze możliwe wdrożenie w życie zapisów (po przyjęciu przez Radę UE i Parlament Europejski) rozwiązań z porozumienia w sprawie najmu krótkoterminowego,

6) rozwiązanie problemu dzików w mieście ( konsultacje ze środowiskiem leśników w celu wypracowania rozwiązania, które pomoże rozwiązać problem dzików w mieście,)

7) zwiększenie Bezpieczeństwa mieszkańców poprzez zwiększenie aktywności Straży Miejskiej, 

8) poprawa czystości miasta poprzez zwiększenie ilości publicznych toalet,

2. Czego w Sopocie brakuje najbardziej?

1) całodobowa opieka medyczna, a’la SOR,2) zwiększenie ilości publicznych toalet,

3. Jaką inwestycję/decyzję wskaże Pan/Pani jako dobrą/najlepszą dla miasta w ostatnich latach, przykład takiej, która dobrze wpłynęła na miasto, która się Panu/Pani podoba?

1) Budżet Obywatelski - jako realna odpowiedź na potrzeby mieszkańców,

2) Odnowiona Opera Leśna,

3) Odzyskanie Zatoki Sztuki, 

 4. Oczami wyobraźni: Jak powinien wyglądać Sopot za 50 lat?

Miejsce zarówno dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów. Miasto: pełne zieleni, pięknych starych kamienic oraz bogatej oferty kulturalnej. Miasto pożądane do spokojnego życia, spędzenia czasu i rozwijania swoich pasji. Ograniczona nocna działalność głośnych klubów rozrywki. 

5. W Sopocie powinno być więcej atrakcji dla seniorów czy dla młodych?

Brak segregacji ze względu na wiek. Sopot powinien oferować zarówno atrakcje dla młodych jak i seniorów. Dlatego powinniśmy zwiększyć ofertę np. Młodzieżowego Domu Kultury, jak również Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Większa liczba zajęć rekreacyjnych, warsztatów plenerowych , koncertów. Dalsza rozbudowa ścieżek rowerowych i placów zabaw.

 

6. Co powinien zobaczyć każdy turysta odwiedzający Sopot? Jedno miejsce!

Panoramę Sopotu z punktu widokowego „Zajęcze Wzgórze” (sprawni i młodzi) lub Molo

7. Co można zrobić żeby ludzie chcieli zamieszkać w Sopocie?

1) Rozbudowa programu „Mieszkanie do Samoremontu”,

2) Dalsza budowa mieszkań komunalnych  - rewizja i  dostosowanie zasad, tak by oferta mogła być skierowana dla młodych osób (po studiach) jak również dawnych mieszkańców Sopotu, którzy chcę się ponownie osiedlić w Sopocie;

3) Rozwinięcie idei "Domu Opieki Długoterminowej" w Sopocie dla osób chorych, niesamodzielnych nie mających wskazań do hospitalizacji.

8. Jakie są pomysły i plany na Zatokę Sztuki?

Rozsądne wykorzystanie potencjału i lokalizacji tego miejsca.

- miejsce, w którym będą odbywały się zajęcia podobne jak w Młodzieżowym Domu Kultury zwiększenie obecnej oferty;

- kolejne miejsce dla realizowanej idei Domu Sąsiedzkiego,

- warsztaty dla seniorów,

- aktywności ruchowe i artystyczne dla dzieci,

- wynajem na potrzeby szkoleniowe,

- sale wynajmowane np. na zajęcia jogi -w ramach współpracy z prywatnymi podmiotami

- w wakacje/ ferie miejsce na organizowanie półkolonii/ kolonii,

- szeroka współpraca z prywatnymi podmiotami,

W nadchodzących wyborach na prezydenta Sopotu wystartuje Jarosław Kempa, wiceprzewodniczący Rady Miasta, który reprezentuje ruch miejski "Kocham Sopot", pełniąca funkcję prezydentki Magdalena Czarzyńska-Jachim, która wystartuje z "Koalicji dla Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim" popieranej przez PO, PSL, Lewicę, Razem oraz Nowoczesną, Radny miejski PiS Paweł Petkowski,  Gabriel Oleszek, kapitan i pisarz, który kandyduje z poparciem Mieszkańców dla Sopotu, artystka Maria Lepczak-Wysocka z komitetu W imieniu Sopocian, a także Lechosław Cezary Wojtynowski z KWW "Trzecia Siła", emerytowany oficer Marynarki Wojennej i Straży Granicznej RP. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Top of the Top Sopot Festival 2023