Jak zdać na kartę pływacką? Koszt egzaminu i zasady. Czym jest żółty czepek?

2025-07-28 14:23

Marzysz o swobodnym pływaniu w każdym basenie i jeziorze? Karta pływacka to krok, aby to osiągnąć! Dowiedz się, jak ją zdobyć i co daje specjalna karta pływacka, popularnie zwana "żółtym czepkiem". Wiemy też, ile kosztuje wyrobienie takiej karty!

Jak zdać na kartę pływacką? Koszt egzaminu i zasady. Żółty czepek

i

Autor: pixabay

Karta pływacka to dokument potwierdzający Twoje umiejętności pływackie, wydawany przez WOPR. Choć nie jest wymagana prawnie, otwiera drzwi do wielu możliwości – od kąpieli w miejscach niestrzeżonych po kurs młodszego ratownika. Specjalna karta pływacka, czyli słynny "żółty czepek", to jeszcze wyższy poziom - dowód doskonałych umiejętności i dodatkowych uprawnień. Jak je zdobyć? Sprawdźmy!

Jak zdać egzamin na kartę pływacką? Wymagania i wskazówki

Karta pływacka to przepustka do świata wodnych przygód. Aby ją zdobyć, musisz zdać egzamin, który sprawdzi Twoje umiejętności pływackie. Co dokładnie musisz umieć?

  • Pływanie: przepłynięcie 200 m w wodzie stojącej (dowolny styl, dowolny czas, minimum 50 m stylem grzbietowym) lub 400 m z prądem wody (dowolny czas, dowolny styl, minimum 100 m stylem grzbietowym).
  • Skok do wody: skok z wysokości minimum 0,7 m.
  • Pływanie pod wodą: przepłynięcie pod lustrem wody minimum 5 m w wodzie stojącej lub 15 m z prądem wody (start z wody).
Trójmiasto Radio ESKA Google News

Specjalna karta pływacka – "żółty czepek"

Specjalna karta pływacka, popularnie nazywana "żółtym czepkiem", to dowód na Twoje zaawansowane umiejętności pływackie. Daje ona dodatkowe uprawnienia. Jakie wymagania musisz spełnić, aby ją zdobyć?

  • Pływanie: przepłynięcie 1500 m w wodzie stojącej (minimum dwa style, w tym po 200 m stylem dowolnym i grzbietowym).
  • Skok do wody: skok z wysokości minimum 0,7 m.
  • Pływanie pod wodą: przepłynięcie pod wodą 15 m.
  • Nurkowanie: zanurkowanie na głębokość minimum 3 m (start z powierzchni wody).

Do egzaminu na specjalną kartę pływacką potrzebne jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania sportów wodnych. Specjalną kartę pływacką bez konieczności zdawania egzaminu może otrzymać osoba, która ukończyła 12 lat i posiada aktualną klasę sportową w pływaniu, bądź osoba posiadająca stopień co najmniej młodszego ratownika wodnego.

Posiadacze specjalnej karty pływackiej powinni pływać w żółtym czepku z czarnym paskiem. To znak rozpoznawczy dla ratowników i innych pływaków, świadczący o Twoich umiejętnościach i doświadczeniu.

Gdzie zdobyć kartę pływacką i ile to kosztuje?

Kartę pływacką i specjalną kartę pływacką możesz zdobyć w punktach WOPR na terenie całej Polski. Koszt wyrobienia obu dokumentów to 40 zł.

Pamiętaj, że posiadanie karty pływackiej zobowiązuje Cię do przestrzegania regulaminów i przepisów porządkowych obowiązujących na danym akwenie oraz do podporządkowania się zaleceniom uprawnionych organów kontrolnych.

GALERIA: Jedyne takie jezioro w regonie. Woda krystalicznie czysta, a rybki pływają wokół nóg

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Nowa wyspa na Pomorzu