Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa? TYCH zasad musisz przestrzegać!

i

Autor: pixabay

Zwierzęta

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa? TYCH zasad musisz przestrzegać!

Kleszcze co roku zbierają żniwa nie tylko atakując ludzi, ale też zwierzęta. Najbardziej narażone na to są psy, które wędrując trawnikami, przechodząc przez krzaki mogą zostać zaatakowane. Jak bezpiecznie wyjąć kleszcza z psa, gdy zauważymy intruza na swoim czworonożnym przyjacielu?

Kleszcze umiejscawiać się mogą w różnych częściach ciała psa i często ukrywają się głęboko w sierści zwierzaka. Często jest ona niewidoczny dla oka opiekuna. Dopiero po pogłaskaniu psa lub kąpieli dowiadują się, że pod sierścią ukryty jest intruz. Gdy natrafimy na kleszcza u swojego czworonoga, trzeba go jak najszybciej usunąć ze względu na choroby przenoszone przez te pajęczaki.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Usuwanie kleszcza u psa nie jest wielce trudnym zadaniem. Najpierw zwierzaka trzeba unieruchomić, żeby nie kręcił się, ani nie próbował wyrywać. Sierść należy odsunąć tak, aby kleszczył był dobrze widoczny, a opiekun miał do niego dobry dostęp.

Aby bezpiecznie usunąć kleszcza u psa, pasożyta należy złapać palcami tuż przy skórze zwierzęcia i wyciągnąć zdecydowanym ruchem. Wyrwanie kleszcza może być łatwiejsze przy użyciu kleszczołapek lub specjalnej pętelki stworzonej w tym celu.

Wgryzionego pasożyta nie należy niczym smarować. Tłuste substancje sprzyjają wymiotom przez kleszcza i ryzykiem zakażenia. Kleszcza nie należy ściskać. Zgniecenie jego ciała może spowodować przedostanie się do krwiobiegu psa toksyn i chorobotwórczych mikroorganizmów. Miejsce ugryzienia należy zdezynfekować.

Po wyciągnięciu kleszcza należy sprawdzić czy wyszedł on w całości. Jeśli w skórze psa zostanie głowa pasożyta, należy ją usunąć przy pomocy zdezynfekowanej igły lub udać się do weterynarza. Z czworonogiem zaatakowanym przez kleszcza należy udać się do weterynarza także wtedy, gdy rana po ugryzieniu kleszcza będzie opuchnięta lub silnie zaczerwieniona albo gdy u psa wystąpią objawy mogące świadczyć o chorobie odkleszczowej.

Ile kosztuje wyciągnięcie kleszcza u weterynarza?

Jeśli opiekun nie w stanie samodzielnie usunąć kleszcza wgryzionego w skórę psa powinien zgłosić się kliniki weterynaryjnej. Pasożyta wyciągnąć może zarówno lekarz, jak i technik weterynarii. Specjalista sprawdzi i zdezynfekuje miejsce po ugryzieniu kleszcza, może także skontrolować stan czworonoga, zmierzyć mu temperaturę i przekazać pasożyta do badania w kierunku chorób odkleszczowych. Wyciągnięcie kleszcza u weterynarza kosztuje zazwyczaj 10-40 zł, a badania będą dodatkowo płatne.

Czy kleszcz u psa sam odpadnie?

Czas żerowania kleszcza na psie może trwać kilka dni. Po ich upływie pasożyt odpada od skóry zwierzaka. Trzeba jednak pamiętać, że im dłużej kleszcz przebywa na psie, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia chorobami odkleszczowymi.

Lubelskie. Zuchwały złodziej ukradł auto ze stacji paliw. Właściciel zdębiał
Listen on Spreaker.