Joanna Senyszyn na debacie w Końskich. Skradła serca internautów
W środę kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zaproponował popieranemu przez PiS kandydatowi Karolowi Nawrockiemu debatę, która miałaby odbyć się w piątek, 11 kwietnia, w Końskich (Świętokrzyskie) o godz. 20. Nawrocki odparł, że jest gotowy do debaty; postawił jednak warunek - mają w niej udział wziąć wszystkie telewizje.
Między sztabami obu kandydatów trwa obecnie spór dotyczący organizacji debaty. Jednocześnie Telewizja Republika ogłosiła organizację debaty prezydenckiej w piątek o godz. 18:50 na rynku w Końskich.
Była posłanka SLD, kandydująca w tegorocznych wyborach prezydenckich Joanna Senyszyn poinformowała w piątek (11 kwietnia), że udaje się do Końskich na debatę zaplanowaną w piątek na godz. 20, którą mają poprowadzić dziennikarze: TVN, TVP i Polsatu. Dodała, że pojawi się też na kolejnej debacie organizowanej w poniedziałek przez Telewizję Republika.
Senyszyn dołączyła do debaty na rynku w Końskich. W internecie zawrzało!
Joanna Senyszyn dołączyła w piątek wieczorem do debaty organizowanej przez TV Republika na rynku w Końskich. Powitała publiczność pod sceną charakterystycznym gestem i od razu przystąpiła do odpowiedzi na pytania prowadzących. Joanna Senyszyn powiedziała, że będzie prezydentem, który zapewni spokój i pokój, "matką, która będzie kochała wszystkie swoje dzieci". Filmy z jej udziałem są chętnie udostępniane przez internautów.
Joanna Senyszyn urodziła się w 1949 w Gdyni. To ekonomistka, nauczycielka akademicka, działaczka polityczna i społeczna, publicystka. Profesor nauk ekonomicznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1996–2002 dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1994–1995 rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. Posłanka na Sejm IV, V, VI i IX kadencji (2001–2009, 2019–2023), deputowana do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009–2014).
Ukończyła III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. W 1972 uzyskała tytuł zawodowy magistra na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego (na kierunku międzynarodowe stosunki ekonomiczne). W 1977 doktoryzowała się w zakresie nauk ekonomicznych na Wydziale Ekonomiki Produkcji UG. W 1992 habilitowała się na tym samym wydziale podstawie rozprawy pod tytułem Konsumpcja żywności w świetle potrzeb i uwarunkowań. W 1996 otrzymała tytuł profesora nauk ekonomicznych. Jest autorką i współautorką około stu pięćdziesięciu publikacji z zakresu marketingu, poziomu życia i konsumpcji. Wypromowała sześciuset magistrów i sześciu doktorów. W 2019 zakończyła pracę akademicką.
Otrzymała stałą rubrykę w antyklerykalnym tygodniku „Fakty i Mity” pt. „Katedra Profesor Joanny S.”; jej teksty ukazywały się także w antyklerykalnym tygodniku „Nie” oraz lewicowych czasopismach „Przegląd” i „Trybuna”. W 2020 podjęła współpracę z tygodnikiem „Fakty po Mitach”.
Joanna Senyszyn. Działalność polityczna
W latach 1975–1990 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1980 wstąpiła do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, opuściła go w 1995. W 1994 startowała bez powodzenia w wyborach do Rady Miasta Gdynia z ramienia Gdyńskiego Bloku Samorządowego „Nasza Gdynia” (zdobyła 243 głosy). W latach 1998–2001 była radną Sejmiku Województwa Pomorskiego I kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W wyborach parlamentarnych w 2001 dostała się do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unii Pracy. Bezskutecznie kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004. Od czerwca 2005 do czerwca 2008 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej SLD. W wyborach parlamentarnych w 2005 skutecznie ubiegała się o reelekcję w wyborach krajowych. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłanką, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci i otrzymując 25 193 głosy. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego. Posiadała honorowe członkostwo w partii Racja Polskiej Lewicy.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 uzyskała mandat eurodeputowanej. W Parlamencie Europejskim dołączyła do frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Została także wybrana wiceprzewodniczącą komisji na rzecz przestrzegania świeckiej polityki i rozdziału kościoła od państwa w krajach Unii Europejskiej. W grudniu 2011 bez powodzenia ubiegała się o przewodnictwo w SLD, została wówczas ponownie wiceprzewodniczącą partii; była nią do stycznia 2016.
W wyborach w 2014 bezskutecznie ubiegała się o europarlamentarną reelekcję. W 2015 kandydowała natomiast bez powodzenia do Sejmu jako liderka gdańskiej listy wyborczej Zjednoczonej Lewicy. W wyborach samorządowych w 2018 kandydowała bezskutecznie do Sejmiku Województwa Pomorskiego z listy koalicji SLD Lewica Razem.
W wyborach w 2019 wystartowała ponownie z listy SLD do Sejmu w okręgu gdyńskim, uzyskując 36 405 głosów i zdobywając mandat posła IX kadencji. Została członkinią sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+ oraz Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet, współprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu Świeckie Państwo, a także członkinią Parlamentarnej Grupy Kobiet.
Odejście z Lewicy
W grudniu 2021 odeszła z klubu parlamentarnego Lewicy, współtworząc Koło Parlamentarne Polskiej Partii Socjalistycznej. Odeszła również z powstałej na bazie SLD Nowej Lewicy, przystępując do PPS, została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej PPS. Została odwołana z tej funkcji w marcu 2023. W 2022 współtworzyła Stowarzyszenie Lewicy Demokratycznej. W styczniu 2023 została przewodniczącą KP PPS, które w następnym miesiącu zostało przekształcone w Koło Parlamentarne Lewicy Demokratycznej. W sierpniu 2023 zrezygnowała z członkostwa w PPS. Ogłosiła zamiar kandydowania w wyborach w 2023 do Senatu w jednym z okręgów warszawskich; nie została jednak zarejestrowana z uwagi na niewystarczającą liczbę podpisów poparcia pod jej kandydaturą. W lutym 2025 zarejestrowany został jej komitet w wyborach prezydenckich w tym samym roku. PKW zarejestrowała jej kandydaturę 31 marca.
Joanna Senyszyn. Poglądy i życie prywatne
Określa się jako feministka, ateistka i osoba antyklerykalna. Uważa, że kobiety powinny dążyć do uzyskania niezależności, przede wszystkim w sferze ekonomicznej. W 2013 stwierdziła, że kobieta zależna finansowo od męża i rodziny nie może układać swojego życia tak, jak by chciała.
Jest córką Danuty i Ryszarda. Jej mężem był Bolesław Senyszyn (1945–2025), sędzia i następnie adwokat. Nie ma dzieci.
