Fontanna Neptuna w Gdańsku
W 1633 roku przed Dworem Artusa w Gdańsku pojawiła się fontanna Neptuna - nieodzowny symbol miasta. Wodny obiekt powstał z inicjatywy ówczesnego burmistrza Bartłomieja Schachmanna. Co ciekawe rzeźba władcy mórz powstała w 1612 roku. Na początku fontanna była kolorowa.
Następnie rok później, w 1934 roku na fontannie dodano żelazną kratę z herbami Gdańska i polskimi orłami (zdemontowano je w 1936 roku). Autorem projektu całości fontanny był Abraham van den Blocke.
Według jednej z gdańskich legend to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki – Goldwassera. Oburzony, iż do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które odtąd zdobią swym blaskiem wspaniały, ziołowy likier. Z czasem Fontanna Neptuna stała się symbolem Gdańska; jej replika, obok Dworu Artusa i Pomnika Poległych Stoczniowców stanęła w Parku Mini-Europa w Brukseli
- czytamy na portalu gdansk.pl.
Co ciekawe w XVIII i XIX wieku fontanna działała tylko trzy razy w tygodniu z powodu problemów z zasilaniem wody.
Podczas II wojny światowej fontannę ukryto w miejscowości Parchowo, niestety uległa uszkodzeniu.
W 1954 roku zrekonstruowano zniszczone elementy fontanny. Po trzech latach uruchomiono system wodny i od tego czasu woda na stałe gości u Neptuna.
Po ponad 30 latach, w 1988 roku na rzeźbie pojawił się... listek figowy, który zasłania przyrodzenie władcy mórz. Ostatni remont obiekt przeszedł w 2012 roku.
Turyści kochają fontannę Neptuna w Gdańsku
Fontanna Neptuna w Gdańsku to obowiązkowe miejsce, gdzie trzeba zrobić sobie zdjęcie. Obiekt jest co roku (szczególnie w wakacje) oblegany przez turystów, którzy fotografują Neptuna.
Gdańska fontanna Neptuna w liczbach
- Waga Neptuna - 650 kg
- Wysokość figury - 2 m
- Czas od ustawienia Neptuna na placu do uruchomienia fontanny - 22 lata
- Rok powstania rzeźby Neptuna - 1612 r.
- Data uruchomienia fontanny - 23/26 marca 1634 r.
Historia fontanny Neptuna w Gdańsku. Bez niej trudno wyobrazić sobie Długi Targ [GALERIA]
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl