drogi

i

Autor: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni

Gdyńscy drogowcy ruszyli na ulice. Trwa pozimowe łatanie dziur

2021-02-25 14:03

Śnieg stopniał, a drogi w Trójmieście wyglądają jak szwajcarski ser. Powód? Wyjątkowo ostra zima, która przyczyniła się do powstania dużej ilości pęknięć i ubytków w asfalcie. Ekipy drogowe w Gdyni – korzystając z odwilży – ruszyły na ulice, by naprawić szkody.

Działania polegające na likwidowaniu ubytków drogowych mogą być realizowane w sprzyjających temperaturach. Odwilż daje możliwość przeprowadzania tego typu napraw. Dzieje się to już w kilku gdyńskich lokalizacjach m.in. w Chyloni, Grabówku, Obłużu, Witominie, Redłowie, Orłowie czy Śródmieściu. Kolejne miejsca wymagające naprawy są na bieżąco analizowane i tam będą kierowane ekipy drogowe, które na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni realizują tego typu prace.  Często skala naprawy ubytku wymaga wieloetapowych działań, wtedy teren jest wygradzany barierkami ochronnymi i zabezpieczany do czasu podjęcia robót.

– Po każdym sezonie zimowym podejmujemy działania związane z naprawą nawierzchni dróg. Pojawienie się kolejnych ubytków jest nieuniknione,  dlatego co roku mamy zabezpieczony budżet na tego typu naprawy. Jednak tegoroczna, sroga zima spowodowała o wiele większą skalę zniszczeń niż w latach poprzednich – wyjaśnia Bogusław Moniuszko, kierownik Działu Dróg w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

Metoda naprawy

W pierwszej kolejności ubytki zabezpieczane są masą na zimno lub masą z recyklera, czyli maszyny wytwarzającej mieszankę mineralno-bitumiczną na miejscu, wykorzystującej tzw. destrukt (odpad) bitumiczny. Po zabezpieczeniu wykonywana jest docelowa naprawa nawierzchni. I tak dla łat o małej powierzchni dodatkowo wykonuje się cięcie i kucie zniszczonej nawierzchni, a następnie ręcznie uzupełnia się go masą z recyklera lub wytwórni mas bitumicznych. W przypadku łat wielkopowierzchniowych nawierzchnia jest w pierwszej kolejności frezowana, a następnie układa się mieszankę mineralno-asfaltową.

– Naprawy dokonywane są na bieżąco, przy czym najwyższy priorytet mają główne ciągi komunikacyjne. Przy większości ubytków naprawa trwa kilka godzin, przy dużych powierzchniach może potrwać kilka dni roboczych – dodaje Bogusław Moniuszko.

Gdyński ZDiZ przyjmuje zgłoszenia mieszkańców w sprawie napraw nawierzchni. Każdy może skierować zgłoszenie przez:

-formularz kontaktowy na www.zdiz.gdynia.pl/kontakt

-mailowo: sekretariat@zdiz.gdynia.pl

-telefonicznie: 58 761 20 00, 58 761 20 01