Gdańskie zoo świętuje kolejne urodziny! Mowa o azjatyckim gatunku jelenia

i

Autor: gdansk.pl

zwierzęta

Gdańskie zoo świętuje kolejne urodziny! Mowa o azjatyckim gatunku jelenia

2023-08-16 10:16

Trójki potomstwa doczekały się barasingi bagienne, które w oliwskim zwierzyńcu są dopiero od roku. To azjatycki gatunek jelenia, który w naturze jest narażony na wyginięcie.

Gdańskie zoo świętuje kolejne urodziny! Mowa o azjatyckim gatunku jelenia 

Barasinga bagienna (łac. Rucervus duvaucelii, ang. Barasingha) żyje na wolności w Azji. Zamieszkuje północne i środkowe Indie oraz południowo-zachodni Nepal.  Jej naturalnym środowiskiem są tereny bagienne, trawiaste tereny zalewowe oraz różnego typu lasy, głównie w pobliżu zbiorników wodnych.Jakie jest menu barasingi? Żyją w stadach liczących średnio od 10 do 20 członków tej samej płci i zbliżonym wieku. Najbardziej aktywne są rano i wieczorem. W naturze ich długość życia wynosi do 20 lat.

Barasingi do Gdańska przyjechały w 2022 roku i zajęły wybieg dawniej zamieszkiwany przez jelenie europejskie. Jak widać, czują się na nim znakomicie. Matki pilnują swoje młode i ukrywają w wysokiej trawie, a nad wszystkim czuwa ojciec

- informuje GOZ.

Skąd się wzięła nazwa zwierzęcia?

Na wolności barasindze bagiennej grozi wyginięcie. Zwierzęta tracą swoje naturalne środowisko. Tereny podmokłe, gdzie zwykły przebywać są bowiem systematycznie osuszane i przekształcane w pola uprawne. Dużym zagrożeniem dla azjatyckiego jelenia jest także kłusownictwo.

Nazwa Barasingha pochodzi od hinduskich słów oznaczających „dwanaście końców”, odnoszących się do poroża tego jelenia, które zwykle ma 12 odrostków. U niektórych osobników obserwowano nawet 20 odrostków. Poroże u samca dochodzi do 1 metra długości.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Sanah pokazała swoje wesele!