Uroczyste otwarcie nowego roku akademickiego uczelni wchodzących w skład Związku Uczelni Fahrenheita oraz 11 innych trójmiejskich szkół wyższych rozpoczęło się w sobotę w południe w centrum Gdańska. Zostało ono podzielone na trzy etapy.
Najpierw uczestnicy w barwnej paradzie przeszli spod Złotej Bramy do Ratusza Głównego Miasta. Na czele szli przedstawiciele kilkunastu gdańskich uczelni, w tym naukowcy w uroczystych togach przywdziewanych wyłącznie na ważne uroczystości oraz przedstawiciele władz samorządowych. W paradzie ulicami miasta przemaszerowała również grupa akrobatyczna i muzycy.
Drugą częścią obchodów było uroczyste posiedzenie Senatów oraz Rad Wydziałów gdańskich uczelni w Europejskim Centrum Solidarności.
Dyrektor Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita, prof. Adriana Zaleska-Medynska podkreśliła, że chce, aby region pomorski był jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do studiowania i do pracy dla kandydatów z kraju i zagranicy oraz, żeby wykształcone kadry efektywnie budowały rozwój społeczny i gospodarczy Trójmiasta i Pomorza.
"Uroczystość zgromadziła przedstawicieli większości gdańskich uczelni, ale również przedstawicieli władz regionalnych oraz otoczenia gospodarczego. Jest zatem silnym manifestem woli naszej współpracy i wspólnej chęci realizacji ambitnego celu, jakim jest rozwijanie ośrodka akademickiego i mocnej nauki"
- podkreśliła Zaleska-Medynska.
Dodała, że misją nauki i uczelni jest służenie społeczeństwu. "Dzisiejsze otwarcie roku akademickiego 2022/2023 jest piękną kwintesencją naszej dotychczasowej współpracy a także dowodem, że możemy razem tworzyć rzeczy wielkie, że możemy wspólnie realizować odważne i ambitne projekty, przynoszące korzyści zarówno dla Gdańska, jak i całego regionu Pomorza" - podkreśliła.
Obecna na uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wskazała, że to wspaniały znak czasu, kiedy rok akademicki jest inaugurowany przez trzy uczelnie. "Łączenie sił jest najważniejszą przesłanką dla tych, którzy mierzą sukces nie miarą jednej kadencji, ale pokoleń" - oceniła.
Dodała, że chodzi o poszukiwanie prawdy, kształcenie elit, poprawę jakości życia a w konsekwencji rozwój. Oby zrównoważony. "Zaszczytem dla gdańszczanek i gdańszczan jest to, że możemy partycypować w staraniach akademików, fundując stypendia i nagrody dla uczniów, studentów, doktorantów i pracowników naukowych" - zauważyła prezydent Gdańska.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia był wykład prof. Szymona Malinowskiego pt. "Kryzys klimatyczny, kryzys planetarny".