Gdańsk

Gdańsk odtrąbił sukces. Spektakularna rekonstrukcja 300-letniego instrumentu

2024-04-04 9:16

Muzeum Gdańska zaprezentowało replikę XVIII-wiecznej trąbki Johanna Stritzke. To jeden z elementów przywracania do gdańskiej audiosfery dźwięków towarzyszących życiu dawnych mieszkańców. Instrument będzie można usłyszeć na płycie z utworami dawnego Gdańska.

Po raz pierwszy w Polsce

Prezentacja instrumentu zbiegła się z 54. urodzinami Muzeum Gdańska. Jak przekonuje dyrektor Waldemar Ossowski, to pierwsza tego typu inicjatywa podjęta przez muzea w Polsce.

Dzięki inicjatywie dr. Pawła Hulisza przygotowaliśmy trąbkę Johanna Stritzke, jednego z gdańskich trąbomistrzów, który działał i tworzył instrumenty w naszym mieście. Wiemy, że Stitzke wykonał dla miejskiej kapeli przynajmniej dwa takie instrumenty, ale nie zachowały się do czasów obecnych. Udało się nam nie tylko przygotować replikę instrumentu, ale też zaprezentować w Gdańsku jego oryginał.

- mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska

Trąbka, która została zaprezentowana po raz pierwszy 2 kwietnia, jest wykonana z mosiądzu, z elementami pokrytymi srebrem. Towarzyszy jej flara, czyli haftowany proporzec z herbem Gdańska, trzymanym przez dwa lwy. Instrument wykonał Graham Nicholson z Wielkiej Brytanii. Muzyk - trębacz jest autorytetem wśród rekonstruktorów instrumentów historycznych. Flarę odtworzyła, na podstawie najstarszej gdańskiej chorągwi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, Aleksandra Kucharska z Narodowego Muzeum Morskiego.

 

Ewolucja roli trąbki 

Inicjatorem przygotowania repliki trąbki Johanna Stritzke jest Paweł Hulisz, doktor nauk muzycznych, znany z zespołu muzyki dawnej Tubicinatores Gedanenses. Muzyk ma na swoim koncie kilka płyt, w tym projekty solowe. Występuje również często z carillonistami, w tym z Moniką Kaźmierczak, carillonistką Gdańska.

Najstarsza wzmianka o trębaczach w Gdańsku pochodzi z 1400 roku, ale dopiero od XIX wieku występowali oni i grali utwory razem z carillonami. Rola trębaczy w dawnych miastach ewoluowała. Początkowo dźwięki trąbki (a tych podstawowych było 16) sygnalizowały różne zdarzenia, np. zagrożenie, czy rozpoczęcie danej części wydarzenia miejskiego. Instrument zwracał uwagę podczas zgromadzeń.

- opowiada dr Paweł Hulisz.

Instrument wykonany przez trąbomistrza we Wrocławiu w 1749 roku będzie można zobaczyć do 29 kwietnia w Ratuszu Głównego Miasta w godzinach otwarcia wystawy stałej. Najbliższa prezentacja towarzyszącej mu repliki przypadnie 26 kwietnia 2024 roku, podczas otwarcia Koszar Napoleońskich przy Twierdzy Wisłoujście.   

Tak wyglądał Gdańsk przed II wojną światową [Galeria]:

Pomorskie. Odwiedziłam knajpę Harry'ego Pottera w Gdańsku

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.