Śmierć Pawła Adamowicza. Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską trzy lata temu

i

Autor: Paweł Adamowicz / Facebook Śmierć Pawła Adamowicza. Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską trzy lata temu

Gdańsk. Od czwartku główne wydarzenia upamiętniające 3. rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza

2022-01-10 8:34

Od uroczystości przy tablicy pamiątkowej w miejscu, gdzie doszło do ataku nożem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, rozpoczną się w czwartek obchody 3. rocznicy zabójstwa samorządowca.

O programie wydarzeń związanych z 3. rocznicą zabójstwa Pawła Adamowicza poinformowała Olimpia Schneider z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W czwartek 13 stycznia o godz. 19.30 w okolicy Katowni w miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do zamachu, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jego bliscy: wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w Gdańsku w dniu śmierci Adamowicza. Utwór zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

Trzy kwadranse później w Bazylice Mariackiej złożone zostaną kwiaty przy grobie Pawła Adamowicza, a oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

 

Piątkowe obchody 3. rocznicy śmierci Pawła Adamowicza rozpocznie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego prezentacja pt. „Paweł Adamowicz jako gdańszczanin”, przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego (ULO). Zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości, w tym europosłanki Magdaleny Adamowicz, posła Piotra Adamowicza, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i marszałka pomorskiego Mieczysława Struka. Odbędzie się też rozmowa prof. Marii Mendel z uczniami klasy o profilu humanistycznym ULO (patronem liceum jest Paweł Adamowicz – PAP) pod hasłem „Gdańsk – miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku”.

W piątek w południe w Europejskim Centrum Solidarności nastąpi ogłoszenie, w formule online, laureata Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza. Wyróżnienie to przyznawane za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości zostało ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk. Uroczyste wręczenie nagrody zaplanowane jest na 27 stycznia podczas najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu Regionów.

Także w piątek w Ratuszu Głównego Miasta, głównej siedzibie Muzeum Gdańska, otwarta zostanie wystawa „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi”. Na ekspozycji znajdzie się ponad 60 zdjęć dokumentujących czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat. Autorami fotografii prezentowanych na wystawie są: Anna Bobrowska, Michał Czachorowski, Renata Dąbrowska, Marcin Gadomski, Karolina Misztal (która jest też współkuratorką wystawy), Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Piotr Połoczański, Anna Rezulak i Mateusz Słodkowski.

Piątkowe uroczystości zakończy o godz. 18. msza św. w Bazylice Mariackiej w intencji Pawła Adamowicza, po jej zakończeniu przy grobie zamordowanego prezydenta odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa.

Zaplanowano też dwa okolicznościowe koncerty carillonowe w wykonaniu Moniki Kaźmierczak. Pierwszy odbędzie się w piątek z wieży kościoła św. Katarzyny, a drugi dzień później z wieży Ratusza Głównego Miasta.

3. rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza, pod hasłem „Dobre słowo/słowo złe”, uczci też Europejskie Centrum Solidarności.

W ECS pokazane zostaną dwie instalacje artystyczne Magdaleny Peli. ECS zorganizuje też warsztaty z komunikacji o tym, jak przy użyciu słów być lepszym dla siebie i dla innych oraz budować twórcze relacje bez przemocy. Zajęcia będą adresowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzenia organizowane przez ECS zakończy spotkanie „Wieczór dla przyjaciela”, w którym weźmie udział m.in. literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.

Ponadto, od wtorku do niedzieli w godzinach wieczornych na fasadzie ECS prezentowana będzie iluminacja prezentująca zdjęcia z czasów aktywności zawodowej Pawła Adamowicza, ale i dni żałoby, która nastała po jego śmierci.

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 13 stycznia 2019 r. został raniony nożem przez Stefana W. podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej. Urna z jego prochami spoczęła w kaplicy św. Marcina.

 

Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata. W grudniu ub. roku w związku z zabójstwem samorządowca prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko Stefanowi W.

Wrocławianie upamiętnili Pawła Adamowicza