Gdańsk. Kolejne akty oskarżenia przeciwko doradcom finansowym spółki PKF Skarbiec

i

Autor: pixabay

Gdańsk. Wyłudzili łącznie181 milionów złotych. Akty oskarżenia przeciwko spółce PKF Skarbiec

2023-01-11 14:22

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądów kolejne trzy akty oskarżenia przeciwko doradcom finansowym spółki PKF Skarbiec. Objęto nimi łącznie pięć osób, które oskarżono o wyrządzenie szkody 836 pokrzywdzonym w łącznej wysokości 2,2 miliona złotych - przekazała rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prok. Marzena Muklewicz.

Akty oskarżenia przeciwko pięciu doradcom finansowym spółki PKF Skarbiec zostały skierowane w ostatnim czasie do Sądów Okręgowych w Płocku, Opolu i Zamościu.

Skierowane obecnie akty oskarżenia to efekt obszernego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku, a dotyczącego działalności spółki Pożyczka Gotówkowa, poprzednio działającej pod nazwami Polska Korporacja Finansowa Skarbiec sp. z o.o. i Pomocna Pożyczka sp. z o.o.

- wyjaśniła prok. Marzena Muklewicz.

Jak tłumaczy, w śledztwie ustalono, że spółka Skarbiec w latach 2004 – 2015 na terenie całego kraju oferowała pożyczki zarówno osobom fizycznym, jak i prowadzącym działalność gospodarczą. Spółka zamieszczała ogłoszenia w lokalnych czasopismach, reklamowała się również na stronach internetowych. O pożyczkę mogły się ubiegać między innymi osoby zadłużone oraz nieposiadające zdolności kredytowej.

Wskazała, że do biur spółki zgłaszały się głównie osoby będące w bardzo trudnych sytuacjach życiowych.

Od specjalnie wyszkolonych doradców otrzymywały one nierzetelne informacje, dotyczące procedury uzyskania pożyczki, a zwłaszcza konsekwencji odstąpienia od umowy przedwstępnej. Zarówno reklamy, jak i bezpośredni kontakt z doradcami, były obliczone na stworzenie u zainteresowanych klientów wrażenia, że warunkiem przyznania pożyczki jest tylko uiszczenie tzw. opłaty przygotowawczej, nie byli oni natomiast w ogóle informowani o konieczności złożenia dodatkowych zabezpieczeń

- zaznaczyła.

W konsekwencji klienci spółki decydowali się na uiszczenie opłaty przygotowawczej, której wysokość oscylowała od 500 złotych nawet do 50 tysięcy złotych. Pomimo tego, z uwagi na stawiane później, wygórowane wymagania, którym nie byli w stanie sprostać, pożyczki finalnie otrzymało zaledwie 0,8 proc. z tych, którzy podpisali umowy, przy czym uiszczonych opłat przygotowawczych im nie zwrócono - stanowiły one zysk spółki.

Pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany we wrześniu 2018 roku.

Objęto nim 22 osoby, w tym prezesa spółki, wiceprezesa, dyrektora regionalnego i jego zastępcę oraz kilkunastu doradców finansowych. Stanęli oni pod zarzutami oszustw na łączną szkodę 181 milionów złotych popełnionych na szkodę 73 tysięcy pokrzywdzonych

– wyjaśniła prok. Marzena Muklewicz.

Do odrębnego postępowania wyłączono materiały przeciwko pozostałym doradcom finansowym spółki. W tym zakresie skierowano dotychczas 24 akty oskarżenia, łącznie przeciwko 72 doradcom spółki, którzy działali na szkodę ponad 14 tysięcy pokrzywdzonych, wyrządzając szkodę w łącznej wysokości ponad 38 milionów złotych.

W sprawach przeciwko doradcom kredytowym zapadają już wyroki skazujące. Oprócz kar pozbawienia wolności sądy, zgodnie z wnioskami prokuratora, zobowiązują oskarżonych do naprawienia szkody oraz orzekają zakaz prowadzenia działalności i wykonywania zawodu związanego z udzielaniem pożyczek.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Oszustwo na gazownika