Znalezisko

i

Autor: Gdańsk.pl

Gdańsk jest starszy, niż zakładano. W piwnicach Ratusza Głównomiejskiego znaleziono fragmenty drewnianej konstrukcji obronnej z 930 roku

2022-12-20 21:01

Mało kto spodziewał się, że odpowiedź na pytanie kiedy i gdzie powstał Gdańsk, mogą skrywać mury Ratusza Głównomiejskiego W jego piwnicach znaleziono fragmenty drewnianej konstrukcji obronnej osady, która datowana jest na 930 rok.

Nowe, stare znalezisko

Co ciekawe, do okrycia w piwnicach Ratusza Głównomiejskiego, wcale nie doszło w ostatnich miesiącach. Już w latach 70 XX wieku prace prowadził tam profesor Andrzej Zbierski. Odkrył on wówczas w podziemiach budowli szczątkowe drewniane konstrukcje. Przypuszczał jedynie że mógłby być to fragment jakiegoś chodnika. 50 lat temu technologia nie pozwalała na szczegółowe określenie pochodzenia. Teraz udało się to zrobić. 

Co odkryto w Gdańsku?

Okazuje się że wspomniane fragmenty drewnianej konstrukcji, które odkryto również w drugim pomieszczeniu piwnic, to fragmenty konstrukcji obronnych osady z X wieku. Mało tego, technologia pozwala określić nawet dokładny rok zrębu drewna, użytego do tej budowli. Okazało się, że pochodzi z 930 roku i mogła stanowić fragmenty konstrukcji obronnych osady, która znajdowała się na terenach Głównego Miasta. To najstarsze tego typu znalezisko w Gdańsku. Możemy przypuścić, że w tym miejscu powstał Gdańsk, nie jak pierwotnie sądzono w 997 roku, a znacznie wcześniej.

To są dowody, których już nie możemy obalić. Odkryliśmy najstarsze zachowane pozostałości archeologiczne świadczące o początkach naszego miasta. W latach 30. X wieku istniała tu osada obronna. I jeżeli św. Wojciech przybył do Gdańska, to wszystko wskazuje na to, że było to właśnie tutaj, bo jak wiemy z przekazów historycznych, przybył łodzią z 30 zbrojnymi

- mówi Waldemar Ossowski z Muzeum Gdańska.

Co dalej ze znaleziskami w Gdańsku?

Warto wspomnieć, że oprócz drewnianych fragmentów konstrukcji, znaleziono również ceramiczne naczynia z X wieku. Są one typowe dla słowiańskich wytworów z tego okresu. O ile te wspomniane naczynia będziemy mogli w przyszłości zobaczyć na wystawie stałej, o tyle fragmenty konstrukcji nie. Te będą służyły jako podwaliny do prac archeologicznych, dalszego rozwijania historii powstania Gdańska, która jak już wiemy zaczęłą się w okolicach dzisiejszej ulicy Długiej. 

Sensacyjne odkrycie archeologiczne na szczecińskim Podzamczu