Prace przygotowawcze pod planowaną inwestycję już trwają. W listopadzie rozpoczęła się wycinka drzew na terenie lasu w dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie. Tędy przebiegać będzie jeden z odcinków gazociągu łączącego pływający terminal gazowy z lądem. Wycinki potrwają do 20 grudnia 2024 roku. Prowadzone są na terenie około 12 hektarów, a wykarczowany zostanie pas o szerokości 35 metrów.
Po zakończeniu robót budowlanych, w ramach których zamontowany zostanie rurociąg, wykarczowany pas zostanie zalesiony gatunkami drzew, które obecnie rosną na tym terenie. Nasadzonych zostanie około 100 tys. drzew. Nowe nasadzenia nie pojawią się w miejscu, w którym znajdzie się instalacja - będzie to pas o szerokości 6 metrów. Zgodnie z przepisami, w odległości 3 metrów od osi rurociągu drzewa rosnąć nie mogą.
Rurociąg gazowy na odcinku “wychodzącym z morza i wchodzącym w ląd” umieszczony zostanie pod plażą i wydmami za pomocą mikrotunelingu (na wysokości wejścia na plażę nr 21), dzięki czemu nie będą prowadzone na niej żadne wykopy.
Polecany artykuł:
Pływający terminal gazowy trzy kilometry od plaży
Na Zatoce Gdańskiej zbudowany zostanie terminal gazowy FSRU, który ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Określenie "terminal FSRU" to skrót od angielskiej nazwy: Floating Storage Regasification Unit, czyli Pływająca Magazynowa Jednostka Regazyfikacji.
Będzie to instalacja - statek na stałe zacumowany na Zatoce Gdańskiej, przystosowany do odbioru skroplonego gazu ziemnego ze statków - metanowców. Jednostka będzie przystosowana do jego regazyfikacji, czyli procesu technologicznego, który umożliwia zmianę jego stanu skupienia z cieczy na gaz.
Terminal wraz z falochronem osłonowym zaplanowano w pobliżu toru podejściowego do Portu Północnego i po lewej stronie toru podejściowego z Wisły Śmiałej (patrząc od strony lądu). Zbudowany zostanie około 3 kilometrów od linii brzegowej.
W ramach inwestycji powstanie, poza stanowiskiem postojowym terminalu, także gazociąg podmorski o długości około 3 km oraz gazociąg lądowy na terenie leśnym Górek Zachodnich. Realizacja inwestycji ma się rozpocząć w 2025 roku. Do użytkowania zostanie oddana na przełomie 2027 i 2028 roku.
Spółka Gaz-System podpisała umowy na budowę w sumie trzech gazociągów lądowych o łącznej długości 250 km. Wartość tych kontraktów wynosi 954 mln zł. Zakończenie wszystkich prac budowlanych planowane jest w grudniu 2026 r.
Postępowania przetargowe na wybór wykonawców prac budowlanych dla lądowych komponentów Programu FSRU zakończyliśmy półtora miesiąca przed planowanym terminem. W tym roku, począwszy od kwietnia, podpisaliśmy łącznie 28 umów z dostawcami materiałów, usług i prac budowlanych. Mając wszystkie pozwolenia administracyjne i komplet wykonawców możemy przystępować do prac w terenie
- podkreśla Sławomir Hinc, prezes Gaz-System.
W ramach budowy infrastruktury lądowej Programu FSRU na trasie od Gdańska do tłoczni gazu w Gustorzynie powstaną trzy gazociągi:
- odcinek Kolnik - Gdańsk o długości około 34 km (odcinek przyłączeniowy FSRU), prowadzący od suchego spawu tj. pierwszego połączenia spawanego na lądzie (po wyjściu z mikrotunelu) do stacji pomiarowej, którego wykonawcą został PORR S.A,
- odcinek Gardeja - Kolnik o długości ok. 88 km,
- odcinek Gustorzyn - Gardeja o długości ok. 128 km.
W kwietniu br. Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi terminala FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines, na okres 15 lat z możliwością dalszego przedłużenia. W ramach umowy czarteru Gaz-System zagwarantował sobie również prawo do wykupu jednostki FSRU. Za budowę nietypowego statku odpowiedzialna będzie południowokoreańska stocznia HD Hyundai Heavy Industries, z którą White Eagle Energy Ltd. zawarł równolegle umowę.
Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym terminala FSRU. Powinny zakończyć się w lipcu 2025 r.
Budowa gazociągu. Dlaczego powstaje?
Spółka Gaz-System zwraca uwagę, iż terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej zagwarantuje stabilność i ciągłość dostaw oraz dywersyfikację źródeł energii dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Budowa infrastruktury gazowej, która umożliwia odbiór gazu skroplonego z dowolnej części świata, a także związana z tym rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, są traktowane jako inwestycje strategiczne - kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Terminal FSRU w rejonie Gdańska wpisuje się w proces transformacji energetycznej i gospodarczej kraju, zakładającej przejście na mniej emisyjne źródła energii
- przypomina Iwona Dominiak, rzeczniczka spółki Gaz-System.
Źródło: gdansk.pl
GALERIA: Największe stacje kolejowe na Pomorzu
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].