Urząd Statystyczny sprawdzi, czy Polacy rzetelnie wypełnili spis powszechny. 12 listopada rusza badanie kontrolne, któremu zostanie poddanych 100 tys. losowo wybranych mieszkańców kraju. Ankieterzy z woj. pomorskiego przeprowadzą ponad 6,2 tys. ankiet. -Pytań jest kilka. Najpierw będzie pytanie sondujące, żeby sprawdzić, czy ankieter rozmawia z właściwą osobą, a więc respondent będzie musiał podać swoje imię, nazwisko i datę urodzenia. Potem będą pytania o miejsce zamieszkiwania respondenta w dniu 31 marca 2021 roku, wykształcenie, przynależność narodowo-etniczną oraz o własność mieszkania - mówi Zbigniew Pietrzak z Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Badanie kontrolne zostanie przeprowadzone w terminie 12 - 24 listopada 2021 r. Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.
Tylko przez telefon
Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą tylko pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym. Ankieterzy statystyczni kontaktować się będą z wylosowanymi do badania respondentami wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88, a dane zostaną zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Pozyskane informacje podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną.
Bezpieczne dane
Podobnie jak w przypadku spisu powszechnego, badanie kontrolne będzie przeprowadzone w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestniczącym w nim respondentom. Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99. Tak samo, jak podczas samego spisu, ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym będzie dostępna na stronie: spis.gov.pl .
Nowoczesne metody spisu
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 był najnowocześniejszym ze wszystkich spisów przeprowadzonych dotąd w Polsce. Został zrealizowany z wykorzystaniem internetowej aplikacji do zbierania danych. Digitalizacja spisu ma wpływ na szybkość opracowywania danych.
Pierwsze wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zostaną opublikowane już w styczniu 2022 r. Zaprezentowane będą dane wstępne dla całej Polski dotyczące m.in.: liczby ludności wg płci i wieku, liczby budynków, liczby i powierzchni użytkowej mieszkań.
Pierwsze dane wstępne, dotyczące poszczególnych województw, zostaną opublikowane w kwietniu 2022.