Drogowcy czekają już na zimę

i

Autor: Piotr Wittman/www.gdansk.pl

na drogach

Drogowcy czekają już na zimę. 130 pojazdów gotowych do wyjazdu i całodobowe dyżury

Ponad 28 milionów złotych zostało zabezpieczonych w budżecie Gdańska na łagodzenie negatywnych skutków zimy. Od 15 października w gotowości pozostaje 130 specjalistycznych pojazdów, 7 tysięcy ton kruszywa i środków chemicznych, a także załogi pełniące całodobowe dyżury.

Jak informuje Miasto Gdańsk, wykonawcy realizujący na rzecz miasta zadania związane z usuwaniem śniegu i lodu z nawierzchni jezdni, chodników i dróg rowerowych pozostają w gotowości od 15 października, by w razie pogorszenia aury móc przystąpić do działania. Na bieżąco monitorowane są prognozy pogody i odczyty ze stacji meteorologicznych, by nie tylko reagować w przypadku pojawienia się opadów śniegu, ale z wyprzedzeniem minimalizować ryzyko oblodzenia dróg. To szczególnie ważne w okresie, kiedy na wilgotnej za dnia nawierzchni po nocnych przymrozkach może powstać tzw. „szklanka”.

W ostatnim tygodniu października, informujemy państwa o stanie gotowości do oczyszczania zimowego. To także okazja do tego, żeby przypomnieć, że nie wszystko jest odpowiedzialnością urzędu miejskiego, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni czy naszych wykonawców, takich jak firma PreZero. Także na właścicielach nieruchomości czy zarządcach obiektów ciążą obowiązki związane, chociażby z odśnieżaniem chodników przyległych do budynku

- mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W naszym mieście mamy do odśnieżenia niemal 1000 km i dróg, ale odśnieżamy także główne drogi rowerowe, których łączna długość to ponad 80 km. To całkiem sporo kosztuje. Zima z przełomu 2023 i 2024 roku kosztowała na 24 miliony złotych. Te pieniądze wystarczyłyby na budowę przedszkola czy żłobka modułowego. Co roku ponosimy taki koszt po to, żeby było bezpiecznie.

Śnieg na drogach. Jak odśnieżane są ulice?

Do łagodzenia negatywnych skutków zimy oprócz stale czuwających pracowników potrzebny jest odpowiedni sprzęt i środki chemiczne. Podobnie jak w poprzednich latach wykorzystywane będą pługoposypywarki, pługi, ciągniki, a przy bardzo dużych opadach także samobieżne ładowarki hydrauliczne i pługi wirnikowe. Przygotowane są również pojazdy do odśnieżania i uszorstniania dróg rowerowych. W sumie w zimowych akcjach do dyspozycji jest w gotowości 130 pojazdów.

W pełnej gotowości zimowej pozostajemy od 15 października do 15 maja, tak by zima w tym roku zaskoczyła naszych drogowców. W tym czasie 130 pojazdów przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu są gotowe by ruszyć w miasto i wspomóc udrażnianie głównych ciągów komunikacyjnych

- mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa.

Odśnieżamy drogi, chodniki, przystanki komunikacji publicznej, czy drogi rowerowe o łącznej długości 82 km. Na udrożnienie głównych dróg nasz wykonawca ma czas do 8 godzin po ustaniu opadów. Natomiast jesteśmy także w ciągłej gotowości i na bieżąco obserwujemy prognozy pogody po to, żeby móc też zadziałać przed opadami. By odpowiednimi mieszankami kruszywa przygotować drogi wcześniej, tak by nie były aż tak śliskie. Chciałbym również zaapelować przede wszystkim do wspólnot mieszkaniowych, czy właścicieli lokali, bo oni również są odpowiedzialni za utrzymanie zimowe: zarówno wspólnoty mieszkaniowe, administratorzy i właściciele budynków mają obowiązek oczyścić chodnik i teren przed własną posesją.

Wśród środków chemicznych, którymi posypywane będą nawierzchnie jezdni, ciągów pieszych utrzymywanych przez miasto i głównych dróg rowerowych znajdują się przede wszystkim chlorek sodu (NaCl) - tzw. sól drogowa, a także mieszaniny chlorku sodu i chlorku wapnia (CaCl2) oraz kruszywo w postaci piasku. Każdy z tych środków może być stosowany do łagodzenia skutków zimy zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 27 października 2005 roku.

W imieniu spółki PreZero Serwis Północ potwierdzam gotowość do realizacji umowy na utrzymanie zimowe podstawowego układu komunikacyjnego Gdańska

- mówi Magdalena Adamkiewicz, wiceprezes PreZero.

W przypadku wystąpienia warunków zimowych na ulicę naszego miasta wyjedzie 56 jednostek, wyposażonych w pługi i posypywarki obsługiwanych przez wykwalifikowane kadry. W gotowości mamy także pług wirnikowy, wytwornice solanki, które wykorzystywane są do pracy w skompilowanych warunkach

Stosowanie soli drogowej, która nie jest obojętna dla przydrożnej roślinności i drzew, jest działaniem skutecznym. Sól pozwala bowiem na szybkie rozpuszczenie warstwy lodu pokrywającej nawierzchnię, co przy zastosowaniu wyłącznie odpłużania, nie da tych samych rezultatów. Priorytetem jest w tym przypadku zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Tym niemniej, by chronić tereny zielone narażone na działanie soli, zostaną one zabezpieczone osłonami, ograniczającymi kontakt roślin z wodą czy błotem pośniegowym, zawierającymi sól.

Gdzie zgłaszać potrzebę odśnieżania ulicy lub chodnika?

Sprawy związane z utrzymaniem zimowym nalezy zgłaszać za pomocą Gdańskiego Centrum Kontaktu. Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo przez siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 58 52 44 500, mailowo pod adresem: [email protected], za pośrednictwem aplikacji mobilnej – „Gdańskie Centrum Kontaktu” oraz na stronie internetowej.

GALERIA: Te sławne osoby mają swoje murale w Gdańsku

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Najwyższe budynki w Gdańsku. Sięgają niemal chmur!