Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w sezonie zimowym 2023/2024 będzie utrzymywać ponad 17,8 tyś km dróg krajowych. Wykonawcy przygotowują sprzęt konieczny do zimowego utrzymania. Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg (ZUD), w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, jak co roku będą prowadzone w trybie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu.
Na podstawie prowadzonych postępowań przetargowych kupujemy sól od polskich firm, tj. Kopalni Soli Kłodawa oraz KGHM Metraco. W części województw sól kupowana jest samodzielnie przez wykonawców zimowego utrzymania, którzy pozyskują sól również z innych źródeł
– informuje GDDKiA.
Działają już Punkty Informacji Drogowej, które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je ich użytkownikom. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej drogi.gddkia.gov.pl.
Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111.
Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie dróg i ulic?
Każda droga publiczna ma swojego zarządcę. Odpowiada on za jej utrzymanie przez cały rok, w tym również zimą. Kto musi ją odśnieżyć zależy od rodzaju drogi:
- drogi krajowe i autostrady - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,
- drogi wojewódzkie - zarząd województwa,
- drogi powiatowe -zarząd powiatu,
- drogi gminne - wójt, burmistrz lub prezydent miasta,
- drogi wewnętrzne - zarządca terenu, przez który przebiegają lub właścicieli.
Jak rozpoznać kategorię drogi?
Każda z dróg ma swoje oznaczenie.
Drogi krajowe i autostrady - ich oznaczenie umieszczane jest na czerwonym prostokącie z białą obwódką i białym oznaczeniem literowo-liczbowym. W przypadku austostrad, numer jest poprzedzony literą A. Drogi ekspresowe mają oznaczeni "S", a drogi krajowe dwucyfrowy numer.
Drogi wojewódzkie - żółty prostokąt z czarnym obramowaniem i trzema czarnymi cyframi, które składają się na oznaczenie danej drogi.
Drogi powiatowe i gminne - tutaj nie ma specjalnych oznaczeń bezpośrednio na drogach. Informacji o tym, czy dana droga jest gminna czy powiatowa trzeba często szukać w planach zagospodarowania przestrzennego powiatu lub gminy. Takie dane zawarte są często na stronach internetowych konkretnego samorządu.
Drogi wewnętrzne - są one oznaczone białymi znakami z czarnym napisem „droga wewnętrzna” lub „strefa ruchu”.
Plaże idealne na jesienny wyjazd. Gdzie wykąpiesz się w Europie?