szopka

i

Autor: pixabay

Do kiedy trwa okres świąteczny i do kiedy śpiewamy kolędy? Zaskoczy Cię odpowiedź

Boże Narodzenie to nie tylko kilka świątecznych dni. Wigilia i święta to jedno, później natomiast rozpoczyna się okres kolędowania i liturgiczny czas Narodzenia Pańskiego. Do kiedy jednak możemy cieszyć się choinką i kolędami? Tłumaczymy to w naszym tekście

Do kiedy śpiewamy kolędy?

Czas śpiewania zgodnie z regułami przestrzeganymi w Kościele Katolickim to okres od pasterki odprawianej w Wigilię Bożego Narodzenia do pierwszej niedzieli po święcie Trzech Króli. Wtedy liturgia ma inny wymiar i w kościołach śpiewane są praktycznie tylko i wyłącznie kolędy. Po tej dacie nie znikają ode jeszcze z kościołów. Wciąż podziwiać można też szopki, podobnie jak w domach dalej cieszymy się choinką.

Do kiedy trwa okres świąteczny?

Chociaż w kościele zmienia się liturgia, wciąż śpiewane są kolędy, w domach również trwa czas kolędowania i popularnej "kolędy" czyli odwiedzin księdza w domach. Jest jednak konkretna data, która całkowicie oznacza koniec świętowania związanego z Bożym Narodzeniem. 

Okres świąteczny - do kiedy śpiewamy kolędy?

Datą po której zgodnie z tradycją kościelną i świecką z domów i świątyń znikają ozdoby świąteczne jest natomiast 2 lutego. Po tej dacie czyli Niedzieli Ofiarowania Pańskiego, inaczej Matki Boskiej Gromnicznej z domów powinny zniknąć wszelkie bożonarodzeniowe dekoracje, nie śpiewa się już też kolęd. W związku z tym na początku lutego z miast znikają też iluminacje.

Bajkowe iluminacje świąteczne na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie