Największe rozszerzenie UE - 1 maja
Bez wątpienia majowy kalendarz Unii Europejskiej obfituje w ważne wydarzenia. Większość z nas pamięta datę 1 maja, czyli rocznicę wstąpienia Polski i 9 innych państw (Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry) w struktury gospodarczo-politycznego związku. To wydarzenie z 2004 roku to największe rozgrzeszenie UE. Tego dnia w państwach członkowskich, z okazji rocznicy, organizowane są wydarzenia upamiętniające - jak koncerty czy pikniki.
Jednak to nie koniec najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w maju.
Dzień Europy - dwa święta kontynentu?
Dzień Europy obchodzony jest 5 lub 9 maja. Pierwszą datę świętują państwa, które należą do Rady Europy, ale nie są w Unii Europejskiej. Natomiast 9 maja to wydarzenie dla członków UE.
Dzień Rady Europy - 5 maja
5 maja 1949 roku ustanowiono Radę Europy. To międzynarodowa organizacja, która skupia prawie wszystkie kraje Starego Kontynentu i kilka państwa spoza Europy.
Celem Rady Europy jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały oraz zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo, a także by ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny”. Dla organizacji najważniejszymi kwestiami jest promocja i ochrona praw człowieka, demokracji i współpraca państw członkowskich w dziedzinie kultury.
Od 1964 Rada Europy celebruje ten dzień jako Dzień Europy. 5 maja świętowany jest jako „Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej”. Warto pamiętać, aby nie mylić tej organizacji z instytucjami Unii Europejskiej.
Dzień Europy - 9 maja
Cztery dni później, 9 maja przypada Dzień Europy nazywany potocznie Dniem Unii Europejskiej. To oficjalny symbol Unii i został stanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950.
Jak UE świętuje Dzień Europy?
Co roku, Dzień Europy jest hucznie obchodzony w Unii Europejskiej. W tym roku świętowanie potrwa do soboty (13 maja).
Celem tegorocznych imprez jest pokazanie, w jaki sposób UE wspiera pokój, bezpieczeństwo i demokrację w czasie wojny na Ukrainie.
Dzień Europy 2023 umożliwi również uczestnikom lepsze zapoznanie się z wysiłkami Unii na rzecz zbudowania Europy ekologicznej, cyfrowej, konkurencyjnej, sprawiedliwej i wykwalifikowanej, a także silnej, odpornej i bezpiecznej
- informuje Komisja Europejska.
Europejski Rok Umiejętności 2023
Dzień Europy to nie jedyne święto. 9 maja wystartuje Europejski Rok Umiejętności. Tego dnia rozpocznie się festiwal, który będzie związany z wieloma innymi atrakcjami w różnych częściach Europy, w ramach których w centrum zainteresowania znajdą się umiejętności.
Dzień Europy w Polsce
Oficjalne wydarzenia zostaną zorganizowane w sobotę (13 maja) w Warszawie i Wrocławiu. W godzinach 10:00-15:00 impreza rozpocznie się w Parku Praskim i Partku Szczytnickim.
Dzień Europy w Unii Europejskiej
Przygotowano atrakcje w instytucjach UE. We wtorek (9 maja) można będzie odwiedzić Europejski Trybunał Sprawiedliwości i Miasteczko Europejskie w Luksemburgu, zorganizowane przez przedstawicielstwo Komisji wraz z władzami krajowymi, ambasadami państw członkowskich, instytucjami UE z siedzibą w Luksemburgu i społeczeństwem obywatelskim. Natomiast w sobotę (13 maja) chętni będą mogli obejrzeć Parlament Europejski w Strasburgu.