Do Dębek jeżdżą wszyscy, którzy chcą nacieszyć się pięknymi, szerokimi plażami i bardzo bogatą ofertą turystyczną. To, czy w najbliższym sezonie będzie można handlować na tamtejszej plaży i zrealizować wszystkie zaplanowane inwestycje budowlane stoi pod wielkim znakiem zapytania.
Decyzja zaskoczyła wszystkich
Były już konserwator zabytków swoją decyzję o uznaniu Dębek historycznym międzywojennym letniskiem podpisał 12 grudnia 2023 roku, a obwieścił dzień przed swoim odwołaniem, czyli 18 grudnia. Dokument dotarł do gminy Krokowa 2 stycznia 2024 r., czyli w dniu uprawomocnienia się. Decyzja skutkuje wieloma ograniczeniami w kwestii handlu, nowych inwestycji i remontów. Wszelkie prace budowlane muszą zostać wstrzymane.
Decyzja została wszczęta z urzędu. Konserwator uzasadnił ją opracowaniem lokalnej historyczki, dotyczącym historii Dębek i publikacją księży zmartwychwstańców, którzy opisali w nim pobyt w Dębkach. To zdecydowanie za mało, żeby uznać miejscowość za historyczną. Ma na wiele uchybień formalnych.
- informuje Adam Śliwicki, wójt gminy Krokowa.
Gmina ma charakter turystyczny. Mamy dużo zewnętrznych inwestorów, którzy mieli już plany na nadchodzący sezon. Ta decyzja wywołała ogromne problemy i perturbacje.
- dodaje Adam Śliwicki.
Podobne stanowisko ma sołtys Dębek, który również nic nie wiedział o planach byłego konserwatora.
Jako właściciele posesji nic nie wiedzieliśmy o tej procedurze. Wielu z nas ma plany inwestycyjne, a wydana decyzja je wstrzymuje. Nie możemy prowadzić żadnych prac remontowych czy budowlanych. Należy zaznaczyć, że nie ma tu zbyt wiele z okresu międzywojennego, poza będącą w rejestrze konserwatora zabytków pokrytą strzechą chatą rybacką, kościółkiem i odremontowanym w latach 80’ dworkiem prof. Wrzoska. Jesteśmy kompletnie zaskoczeni, ale zrobimy wszystko, by tę sprawę wyjaśnić i jak najszybciej rozwiązać.
- dodaje Krzysztof Obszyński, sołtys Dębek.
Nie będą czekać z założonymi rękami
Należy dodać, że Dębki są objęte ochroną konserwatorską w postaci planu zagospodarowania przestrzennego z 2005 roku. Urząd konserwatorski w trybie uchwalania planu wypowiadał się wtedy co do wielkości działek i zabudowy, gdzie ma być intensywna, a gdzie mniej i jakie obiekty objąć ochroną konserwatorką. Na terenie miejscowości nie mogą wybudowane zostać wysokie pensjonaty czy hotelowce.
Pięć razy więcej podpisów niż mieszkańców sołectwa
Władze gminy i mieszkańcy Dębek zamierzają odwoływać się od decyzji byłego konserwatora zabytków. Wójt gminy Krokowa złożył odwołanie do Generalnego Konserwatora Zabytków. Z założonymi rękami nie czekają również mieszkańcy wsi, którą poza sezonem turystycznym zamieszkuje około 200 mieszkańców. Zebrali około tysiąca podpisów pod sprzeciwem do decyzji konserwatora zabytków. Jak zapowiadają, zamierzają ją złożyć gdzie się da, by cofnąć postanowienia wydanej na niekorzyść miejscowości decyzji.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]