Od maja na osiedlu Meksyk – między ul. Hutniczą a torami kolejowymi – trwa budowa nowych przestrzeni publicznych. To, jak powinny one wyglądać, wskazywali sami mieszkańcy. Odbyło się to na etapie przygotowywania Gminnego Programu Rewitalizacji. By spełnić oczekiwania lokalnej społeczności i poprawić jakość jej życia, gdyński samorząd wystąpił do wojewody o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), umożliwiającej wypłatę odszkodowania za przejęcie przez miasto części prywatnych gruntów przeznaczonych pod budowę.
"Zmiany na osiedlu Meksyk i prace, które są tam prowadzone, to obecnie jedna z ważniejszych inwestycji, jakie realizujemy w mieście. Nie tylko dlatego, że jest częścią większej całości, czyli rewitalizacji sześciu obszarów miasta. Osiedle wzbogaci się o infrastrukturę, jakiej tu wcześniej nie było. Będzie ona zgodna z zasadami adaptacji do zmian klimatu. Już w 2018 roku powstał ogród deszczowy przy ul. Śliwkowej. Natomiast teraz nawierzchnie ulic i parkingów są wykonywane tak, by część wód opadowych wsiąkało w grunt, np. do muldy w ul. Orzechowej. Reszta będzie trafiać do kanalizacji deszczowej"
– podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
W tej chwili prace na osiedlu Meksyk są prowadzone między ul. Hutniczą a torami kolejowymi. Obejmują też południową nitkę ul. Hutniczej. Trwają roboty brukarskie na nowej ulicy – położono już nawierzchnię asfaltową w obrębie parkingów. Gotowa jest też betonowa nawierzchnia pętli autobusowej. Zakończono również budowę kanalizacji deszczowej w ciągu ulic Nowodworskiego, Orzechowej i Brzoskwiniowej.
Prace rewitalizacyjne na osiedlu Meksyk obejmują m.in.:
* budowę nowej drogi – równoległej do ul. Orzechowej – z chodnikami, oświetleniem, infrastrukturą podziemną, zielenią i elementami małej architektury,* przebudowę ul. Orzechowej,* zagospodarowanie terenu przy stacji Gdynia Chylonia. Powstaną parkingi dla samochodów i rowerów, pętla autobusowa, nowe jezdnie, chodniki, oświetlenie, sieci kanalizacyjne, zieleń,* wybudowanie kanalizacji deszczowej na odcinku ul. Nowodworskiego przez ul. Palmową,* przebudowę fragmentu ul. Hutniczej wraz z budową sygnalizacji świetlnej.
Wszyscy, którzy chcą porozmawiać o rewitalizacji osiedla Meksyk, mogą połączyć się online z Agnieszką Dalecką z Działu Inwestycji Laboratorium Innowacji Społecznych. W grudniu będzie ona dyżurować na platformie Zoom:* w środy: 22 i 29.12 w godz. 9.00-11.00,* w czwartki: 16, 23, 30 w godz. 16.00-17.30.
Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie miasta pod tym linkiem.