Kolędy w Europejskim Centrum Solidarności

i

Autor: screen kolęda "Gdzie jest dziecię"

boże narodzenie

Co roku poznajemy nową kolędę solidarności. Tegoroczna zapadnie w pamięć

Coroczna tradycja kolędowania w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku to też co roku nowa kolęda, nawiązująca do współczesnych problemów społecznych i przypominająca o ludzkiej solidarności nie tylko w święta. Czym zaskoczyli twórcy przygotowując tegoroczny utwór?

„Gdzie jest Dziecię?” to czwarta kolęda z kolekcji Europejskiego Centrum Solidarności. Utwory powstają co roku w ramach projektu Kolędowanie w ECS. Premiera online klipu odbywa się przed Wigilią, a pierwsze publiczne wykonanie podczas wspólnego kolędowania w ogrodzie zimowym ECS, w pierwszą sobotę stycznia. Twórcami zawsze są lokalni artyści i bardzo często nawiązanie w tekście czy animacji przywołuje Gdańsk.

W 2023 roku w kolędzie solidarności pojawia się gdański dok stoczni, brama z obrazem Maryi i żurawie, które "składają pokłon" Jezusowi. Nostalgicznie i metaforycznie kolęda zmusza do rozważań: szukając Jezusa wśród codziennych wydarzeń i sprawdzając, czym jest współczesna stajenka. 

Jednym z tropów dla nowego utworu mieli być Trzej Królowie, bo jubileuszowe, dziesiąte kolędowanie odbędzie się – pierwszy raz w historii tego projektu – w święto Trzech Króli.Duet twórczy stworzyli Monika Milewska (tekst) i Emil Miszk (muzyka).Monika Milewska jest eseistką, poetką, dramatopisarką i bajkopisarką, a z wykształcenia historyczką. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Warszawskim, pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jej twórczość była wielokrotnie honorowana. Szczególnie polecamy dwie książki nagrodzone Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza” – „Latawiec z betonu” i „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”.Emil Miszk jest trębaczem i kompozytorem, zdobywcą nagrody FRYDERYK 2019 w kategorii Jazzowy Debiut Roku, propagatorem sztuki improwizacji. Mówi o sobie, że jest miłośnikiem szerokiej perspektywy i długiego dystansu. W poprzednich latach uczestniczył już w kolędowaniu w ECS, m.in. w edycji pandemicznej, która odbyła się pod gołym niebem, a jego trąbka zabrzmiała wówczas z towarzyszeniem mobilnego carillonu.

- pisze o kolędzie ECS.

Od początku przyświecał mi jeden cel, aby tę kolędę śpiewano w każdym domu, aby była przejrzysta w swojej formie. Wszyscy z niecierpliwością, gromadząc się wokół wigilijnego stołu, wyczekujemy pierwszej gwiazdy na niebie. Wskazuje nam drogę, wyznacza czas rozpoczęcia świątecznej wieczerzy. I w moim przypadku była drogowskazem, gdyż pokazała mi „Gdzie jest Dziecię?” – melodię, z której zrodziła się kolejna kolęda w kolekcji Europejskiego Centrum Solidarności.

- mówi Emil Miszk.

W zwrotce: Może się rodzi tutaj, w Stoczni Gdańskiej,W tym suchym doku, gdzie rodzą się statki?Pokłon Mu dają wysokie żurawie,Na bramie czuwa obraz Jego Matki. - znajdujemy bezpośrednia odniesienie do Gdańska. 

W 2022 roku kolęda ECS wraz z animacją zyskała popularność, wtedy głównym bohaterem stał się diabeł. 

Świąteczne kolędowanie w ECS

Europejskie Centrum Solidarności jak co roku zaprasza do ogrodu zimowego na kolędowanie. Wtedy też odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie kolędy ECS: 10 KOLĘDOWANIE W ECS, 6 stycznia 2024, godz. 18.00. Bezpłatne bilety będzie można pobierać online lub w kasie ECS od 3 stycznia 2024, godz. 10.00.

GALERIA: Gdańska choinka już rozbłysła

Pomorskie. Tłumy na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku