Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” zostało utworzone 1 lipca 1963 roku i początkowo miało mieć siedzibę przy ul. Stryjskiej. Schronisko zostało wówczas utworzone z inicjatywy i było prowadzone przez gdyński oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W lipcu 1999 roku rozpoczęto generalny remont 30-letnich budynków, a schronisko przejęło miasto. Od 2006 prowadzi je OTOZ Animals.
Modernizacja, którą właśnie zakończono trwała łącznie 10 lat! Zakończono właśnie ostatnie prace związane z budową nowego budynku administracyjnego w gdyńskim schronisku dla zwierząt Ciapkowo.
Wcześniej powstały także nowe pawilony dla psów, kociarnia, gabinet weterynaryjny czy specjalne pomieszczenia dla szczeniąt.
Wszystkie prace w Ciapkowie kosztowały miasto 10 milionów złotych, z czego ostatni etap ponad milion.
A w nowym budynku znalazła się również sala edukacyjna, w której pracownicy schroniska będą mogli prowadzić zajęcia dla grup szkolnych.
Kończymy 10-letni etap modernizacji tych obiektów. Wszystko w celu podniesienia standardów opieki nad zwierzętami w mieście. Zaczęto od budynków, w których są zwierzęta. Kończąc na zapleczu, które ma służyć do celów edukacyjnych, ale przede wszystkim do tego, aby prowadzić procesy adopcyjne w godnych warunkach. Jest to jedno z pokazowych schronisk w kwestii tego, jak powinna być zorganizowana opieka. Więc na pewno nie będziemy chcieli na tym poprzestać – mówi Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni.
To dla mnie bardzo wzruszający dzień. Udało nam się zakończyć ostatni etap modernizacji „Ciapkowa”. Przejmując je w 2006 roku jako OTOZ Animals, miałyśmy marzenia, żeby to było schronisko XXI wieku. Aby wszystkie psiaki wchodziły do ogrzewanych pomieszczeń, tak, żeby zimy nie spędzały w starych, rozwalających się budach. Aby zwierzęta były tutaj leczone, sterylizowane i żeby mogły czekać na adopcję, na swój nowy, dobry dom. „Ciapkowo” jest wspólnym sukcesem władz samorządowych, lokalnej społeczności i organizacji ochrony zwierząt. Dzisiaj otworzyliśmy budynek administracyjno-biurowy, ale też połączony z częścią edukacyjną. Jest tutaj salka, gdzie będziemy zapraszać dzieci i młodzież, pokazywać prezentacje dotyczące edukacji humanitarnej, miłości do zwierząt, empatii, humanitaryzmu, tak aby wychować nowe odpowiedzialne i empatyczne pokolenia – dodaje Ewa Gebert, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals.

Polecany artykuł:
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Gdyni przy ul. Małokackiej powstało w 1964 roku. Rocznie trafia do niego około 300 zwierzaków z Gdyni i Redy. Wszystkie po okresie kwarantanny są sterylizowane i chipowane. Na co dzień w schronisku pracuje 37 osób. To m.in.: technicy weterynarii, behawioryści czy lekarze weterynarii, którzy są wspierani przez grupę około 100 wolontariuszy.
Galeria: Nielegalne śmietnisko w Gdańsku