Wojsko polskie z nowymi pensjami

i

Autor: pixabay

pensje

Ci mundurowi dostaną pieniądze szybciej. Jest ważna zapowiedź dla wojska zawodowego

Wieloletnia służba to pojęcie względne. Wiemy, kiedy dodatki za taką pracę otrzymają żołnierze zawodowi. Szybciej niż mogłoby się wydawać.

Dodatki do służby wojskowej

Żołnierze zawodowi po 1 kwietnie będą się cieszyć. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało wypłatę dodatku za wieloletnią służbę już po 12 miesiącach. Zdecydowano się na taki krok, by więcej osób decydowało się na taki wybór ścieżki kariery. Problem z polskim wojsku narasta: plany zakładają zwiększenie czynny zawodowo żołnierzy, a równocześnie brakuje chętnych do naboru. Dodatkowe pieniądze, wypłacane już po roku służby mają zachęcić i uatrakcyjnić pracę zawodową w wojsku.

Tylko od stycznia do listopada 2023 r. prawie 9 tys. żołnierzy zwolniono ze służby, a kolejne 5 tys. miało odejść w grudniu ubiegłego roku oraz w styczniu 2024 r. - wynika z danych  MON do jakich dotarł Dziennik Gazeta Prawna. Wśród zwolnionych 9 tys. żołnierzy 62 proc. posiadało uprawnienia emerytalne.

Zmiany w wynagrodzeniu żołnierzy zawodowych

Obecnie dodatek za wieloletnią służbę wypłacany jest po trzech latach służby i wynosi 3 proc. uposażenia zasadniczego.

Dodatek za wieloletnią służbę wojskową wynosi odpowiednio:

  • po sześciu latach jest to 6 proc.,
  • po 15 latach - 15 proc.

Teraz MON wprowadza dodatek już od pierwszego roku i wyniesie 1 proc. uposażenia. Każdego roku służby dodatek będzie rosnąć o 1 proc. - aż do 35 procent. Zmiany mają wejść w życie 1 kwietnia.

GALERIA: Służby rozbiły gang narkotykowy

Projekt Lady: Marta Tomczak była pierwszym żołnierzem w programie