W poniedziałek (31 marca) w Łebie podpisano umowę na dofinansowanie projektu "Budowa morskiego terminalu serwisowego offshore w Łebie". Inwestycja otrzyma wsparcie w wysokości 190 mln zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
"Zamykamy pierwszy kwartał z KPO z podpisaniem umów na 47 mld zł. Jest to więcej, niż suma umów podpisanych w ramach KPO do grudnia 2024 r. (...) Cieszę się bardzo, że jedną z tych umów jest umowa na budowę morskiego terminalu serwisowego w Łebie"
– powiedział wiceminister Szyszko.
Wskazał, że grant z KPO obejmuje prawie 90 proc. wszystkich kosztów inwestycji. "Jest to inwestycja, która stworzy tutaj miejsca pracy, tak żeby spokojna poza sezonem Łeba tętniła życiem" – dodał Jan Szyszko.
Burmistrz Łeby Agnieszka Derba wskazała, że ostatnie miesiące to wyjątkowy czas dla mieszkańców. "Turystyka i rybołówstwo były do tej pory dwoma przodującymi segmentami, które rozwijały się w mieście. Teraz dochodzi do tego energetyka wiatrowa. Łeba staje się bardzo ważnym punktem na mapie Polski, jeśli chodzi o rozbudowę morskich farm wiatrowych" – powiedziała.
Przedsięwzięcie podzielono na dwa zadania. Pierwszym będzie przebudowa wejścia do portu w Łebie, obejmująca m.in. budowę falochronów o łącznej długości ponad 350 m, 40-metrowego toru podejściowego o głębokości 5 m i nowej obrotnicy. W ramach drugiego zadania przewidziano kompleksowy remont Nabrzeża Maltańskiego i pirsu w łebskim porcie.
Urząd Morski szacuje, że realizacja obu zadań zakończy się w 2026 r.
ORP "Sokół" czeka na odwiedzających. Zwiedziliśmy okręt podwodny [GALERIA]
