Bonus frekwencyjny jest nagrodą dla gmin, w których mieszkańcy tłumnie poszli zagłosować. Jakie warunki trzeba spełnić? Przede wszystkim wysoka frekwencja. 60 proc. taki jest jej próg. Nagroda dotyczy tylko mniejszych miejscowości do 20 tys. mieszkańców.
Jakie nagrody otrzymają gminy?
Do otrzymania jest:
- 250 tys. złotych z przeznaczeniem na działalność kół gospodyń wiejskich i orkiestr dętych za frekwencję ponad 60 proc. w wyborach
- 250 tys. z przeznaczeniem na lokalne kluby sportowe za frekwencję ponad 60 proc. w wyborach
- 1 mln z przeznaczeniem na remizy dla gminy za największą w powiecie frekwencję w wyborach
- 1 mln z budżetu obywatelskiego na dowolny cel dla gminy za największą w powiecie frekwencję w wyborach
Polecany artykuł:
W których samorządach była wysoka frekwencja?
Rekordowa frekwencja w całym kraju spowodowała, że również w województwie pomorskim jest ona niezwykle wysoka i wynosi 75,29 proc.
Najwięcej mieszkańców do głosowania podeszło w Trójmieście, tutaj w każdym z miast wyniosła frekwencja wyniosła powyżej 80 proc. Mniejsze miejscowości mogą poszczycić się niewiele mniejszą frekwencją. Dominują tutaj: powiat kartuski (78,19 proc.), gdański (77,61 proc.) i wejherowski (76,61 proc.).
Najmniejszą, choć i tak bardzo wysoką frekwencję odnotowały powiaty: sztumski (61,94 proc.), człuchowski (65,89 proc.), kwidzyński (66,52 proc.).
Jeśli chcesz sprawdzić, jaką frekwencję miała twoja gmina, zrobisz to na stronie PKW.
Zobacz: Wybory 2023. Sprawdź, ile osób pojawiło się w pomorskich lokalach wyborczych
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]