To ciekawostka, której mogą nie znać nawet osoby urodzone w Sopocie i mieszkające tu całe życie. Nie jest to bowiem coś, o czym mówi się na co dzień.
Co te miasta mają wspólnego z Sopotem?
Gdyby zapytać przypadkowych przechodniów, co Ashkelon w Izraelu i Białogród na Ukrainie mają wspólnego z Sopotem, to zapewne by nie wiedzieli. Tak samo w przypadku duńskiego Næstved lub leżącego w Anglii Southend-on-Sea.
Związki tych miast z nadmorskim kurortem są jednak bardzo silne. Są to bowiem miasta partnerskie Sopotu.
Czym są miasta partnerskie?
Miasta partnerskie, lub inaczej miasta bliźniacze, miasta przyjacielskie, to forma partnerstwa między miastami w różnych państwach, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną.
Pierwszymi europejskimi miastami partnerskimi były: niemiecki Ludwigsburg i francuski Montbéliard. Miasta te podpisały ze sobą umowę partnerską już w 1947 roku!
Miasta partnerskie Sopotu
Sopot jest stosunkowo niewielkim miastem, a mimo to posiada wiele miast partnerskich. Na tej liście znajdują się:
Białogród nad Dniestrem (Ukraina)
Współpraca między Sopotem a ukraińskim Białogrodem rozpoczęła się w 2023 roku. Był to wyraz solidarności polskiego miasta z Ukraińcami, którzy bronią się przed rosyjską napaścią.
Southend-on-Sea (Anglia)
To miasto, które leży w angielskiej części Wielkiej Brytanii współpracuje z Sopotem od 1999 roku. Współpraca sopocko-angielska jest szczególnie owocna na płaszczyźnie kulturalnej.
Ratzeburg (Niemcy)
To piękne niemieckie miasto leży na wyspie na jeziorze i jest prawie tak urokliwe jak nasz Sopot. Oba samorządy współpracują ze sobą od 1994 roku. Wspólny projekt sopocko-ratzeburski to Europejski Festiwal Młodości.
Næstved (Dania)
Z tym miastem Sopot współpracuje od 1990 roku! Sopocianie razem z potomkami wikingów stworzyli m.in. projekt „The Future on the Tracks”.
Karlshamn (Szwecja)
Również ze Szwedami sopocianie współpracują już od 1990 roku, czyli prawie ćwierć wieku. Razem działają m.in. na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Ashkelon (Izrael)
To miasto ma tysiące lat! Z Sopotem natomiast współpracuje od 1993 roku. Przez ten czas oba miasta organizowały np. wymianę młodzieżową.
Frankenthal (Niemcy)
Perła Nadrenii współpracuje z perłą Pomorza od 1991 roku. Współpraca dotyczy przede wszystkim działań kulturalnych i ochrony środowiska.
Zakopane (Polska)
Tak, bo współpraca w ramach miast partnerskich nie musi dotyczyć jedynie zagranicy. Można powiedzieć, że Sopot to takie Zakopane północy Polski, lub Zakopane jest Sopotem południa. Oba niezwykle popularne wśród turystów ośrodki współpracują ze sobą od 1993 roku.
Jak widać Sopot nawiązuje bardzo ambitne współprace. Być może zdarzyło Wam się odwiedzić któreś z miast bliźniaczych tego pomorskiego kurortu?