Ona ma 38 lat, a jej kumple z imprezy 39 i 44. Bawili się razem na zakrapianej imprezie, a gdy zabrakło pieniędzy na kolejne napoje wyskokowe, wpadli na genialny w ich ocenie plan.
- Jakie towarzystwo i impreza, takie pomysły - komentują krótko policjanci z Kwidzyna.
Postanowili, że oszukają 88-letniego seniora, dziadka kobiety z tej szajki. Zadzwonili do niego i powiedzieli, że z jego wnuczką będzie źle, jeśli nie on przekaże fałszywemu policjantowi, który sie do niego zgłosi, konkretnej kwoty. Za pierwszym razem przymknął oko, a oszuści się rozochocili i przyszli po więcej.

Kiedy zabrakło pieniędzy na imprezowanie, podali się za policjantów
- 2 kwietnia 2025 roku około godziny 21.30, 88 -latek odebrał telefon od obcego mężczyzny. Mówił, że jest policjantem. Poinformował seniora, że jego wnuczka musi zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć skierowania do Zakładu Karnego. W wyniku tego oszustwa mężczyzna przekazał ok. 80 złotych 44-letniemu mieszkańcowi Kwidzyna podającemu się za funkcjonariusza - informują prawdziwi policjanci z Kwidzyna.
88-letni senior z Kwidzyna wyczuł podstęp. Policja zatrzymała jego wnuczkę i jej kumpli
Oszuści uznali pewnie, ze skoro poszło gladko, spróbuja raz jesczez, ale wyłudzą więcej.
- Następnego dnia oszust ponownie skontaktował się z seniorem, twierdząc, że tym razem potrzebna jest kwota 500 złotych. Mówił, że tyle trzeba wpłacić do sądu na poczet sprawy prowadzonej wobec jego 38-letniej wnuczki. Po te pieniądze osobiście przyszła prawdziwa wnuczka 88-latka - wyjaśniają policjanci.
Wcześniej jednak senior nabrał podejrzeń i zadzwonił na komisariat. W jego domu na oszustów czekali uprzedzeni o próbie oszustwa prawdziwi policjanci. Zatrzymali kobietę, a potem jej kompanów.
- Senior, znając przeszłość swojej wnuczki, w pierwszym momencie uwierzył w historię, którą usłyszał, ale gdy odebrał drugie połączenie z tego samego numeru i usłyszął żadanie opiewające na wyższą kwotę, postanowił o tym poinformować policjantów - opisują funkcjonariusze.
Jak nie dać się oszukać fałszywym policjantom?
- Prawdziwi policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy czy zrobienie przelewu na rachunek bankowy.
- Takie prośby są sygnałem, że mamy do czynienia z oszustami.
- Przestępcy prowadzą rozmowę ze starszymi osobami w taki sposób, by ci wykonywali ich instrukcje: manipulują, straszą, zakazują rozmowy z bliskimi.
- Każdy z nas powinien porozmawiać z seniorami w swoich rodzinach o takich sytuacjach, by uchronić ich przed utratą oszczędności, na które pracowali całe życie.
Piekiełko pod Gdynią. Tu zawsze płoną ogniska. Zobaczcie zdjęcia
Polecany artykuł: