Nie żyje Edward Paczkowski. Był ostatnim Romem, który poznał piekło Auschwitz

i

Autor: pzk net/CC BY 3.0/wikipedia Brama byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

78. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Byli więźniowie opowiedzą o swoich przeżyciach

2023-01-27 8:43

Około 20 byłych więźniów niemieckich obozów weźmie udział w uroczystych obchodach 78. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, które odbędą się na terenie Miejsca Pamięci. To oni zabiorą głos podczas uroczystości.

Główne obchody odbędą się w tym roku w dwóch przestrzeniach na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w piątek (27 stycznia) Będzie to historyczny budynek tzw. centralnej sauny oraz teren przy ruinach komory gazowej i krematorium IV.

Bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger odprawi mszę św. Przed główną ceremonią byli więźniowie oraz dyrekcja Muzeum Auschwitz złożą wieńce i zapalą znicze przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 byłego obozu Auschwitz I.

Ocaleni zabiorą głos

Główna ceremonia rozpocznie się w południe w budynku tzw. centralnej sauny, w której przyjmowano i rejestrowano jako więźniów tysiące ludzi różnych narodowości, głównie Żydów. Uroczystość potrwa 1 godzinę. Głos w jej trakcie zabiorą Ocaleli. Podziękowanie wystosuje dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz Piotr Cywiński. Goście przejdą przed ruiny komory gazowej i krematorium IV. Tam zmówione zostaną modlitwy. Następnie złożone zostaną tam znicze.

Udział w uroczystości zapowiedział Douglas Emhoff, mąż wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamali Harris.

Uroczystości w Gdańsku

W tym roku w ramach gdańskich obchodów zaplanowano wspólną modlitwę za zamordowanych, zapalenie zniczy przed Nową Synagogą we Wrzeszczu oraz koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta. Uroczystości odbędą się w piątek, 27 stycznia o godz. 12.00 przy ul. Partyzantów 7.

Koncert carillonowy można obejrzeć online TUTAJ od godz. 13.

Bartosz Bartyzel zaznaczył, że motywem przewodnim tegorocznych obchodów będzie „proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz”.

Ten proces szczególnie mocno określiły słowa ocalałego Mariana Turskiego: Auschwitz nie spadło z nieba

– powiedział.

Jak zaznaczył, o ile w 1942 r. kształtowała się funkcja obozu jako ośrodka zagłady, to w 1943 r. przybrała ona charakter przemysłowy. Wiosną tego roku Niemcy ukończyli na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau budowę czterech instalacji, w których znajdowały się komory gazowe, ale także nowoczesne urządzenia do kremacji zwłok.

Odwiedzający mogą zobaczyć ruiny budynków

Dyrektor muzeum Piotr Cywiński powiedział, że odwiedzający Miejsce Pamięci mogą dziś zobaczyć ruiny budynków, które stały się symbolem zagłady Żydów, ale też innych zbrodni popełnianych w Auschwitz na Polakach, Romach, Rosjanach i ludziach innych narodowości. Zwrócił uwagę, że zachowały się plany architektoniczne i konstrukcyjne, które dobitnie ukazują, co człowiek jest w stanie zrobić w imię ideologii.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Policjanci znaleźli potrąconego psa Lesia. Żaden samorząd nie chciał pomóc