WOŚP 2025. Jaki jest temat 33. finału?
Wydarzenie zorganizowane 16 października w Gdyni jest częścią ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować”. Do tej pory bicie rekordu organizowano 7 razy – w latach 2013-2019. W tym czasie w akcji uczestniczyło w sumie ponad 661 tys. osób. W edycji z 2019 roku wzięło udział najwięcej uczestników – 150 560 osób w 1 380 miejscach.
W ramach wydarzenia Jurek Owsiak, który zawitał do Gdyni, o godz. 13:00 ogłosił cel 33. Finału WOŚP, czyli cel medyczny akcji, która zaplanowana jest na 26 stycznia.
Jak usłyszeliśmy podczas wydarzenia w Gdyni, celem 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Onkologia i hematologia dziecięca.
„Dar Młodzieży” stał się „Statkiem z sercem”
Pierwsza pomoc to ważna umiejętność, która może uratować czyjeś życie. Przypomni o tym akcja „Statek z sercem”, która odbyła się w środę, 16 października na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży” i molo Południowym. W jej ramach zaplanowano próbę pobicia rekordu w liczbie osób jednocześnie wykonujących resuscytację krążeniowo-oddechową. Nie zabrakło też miasteczka ratowniczego z licznymi atrakcjami.
Uniwersytet Morski w Gdyni organizuje tę akcję wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Na pokładzie największego polskiego żaglowca, czyli „Daru Młodzieży”, ponad 200 osób będzie prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową przez 30 minut – od godz. 12:00 do godz. 12:30
– mówił jeszcze przed rozpoczęciem wyzwania Michał Kołodziejczak z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Na pokładzie statku zadania tego podjęło się 35 załóg. Każdy zespół składał się z 6 osób. Wśród nich znaleźli się uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studenci i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. Pozostałe drużyny wykonali RKO w namiocie ustawionym na nabrzeżu Pomorskim. W ten sposób wszyscy uczestnicy wraz z innymi śmiałkami w całym kraju spróbowali pobić rekord w liczbie osób jednocześnie wykonujących resuscytację krążeniowo-oddechową.