15 sierpnia - co to za święto? Dlaczego ten dzień jest wolny od pracy?

i

Autor: Pixabay.com

ciekawostki

15 sierpnia - co to za święto? Dlaczego ten dzień jest wolny od pracy?

2023-08-08 11:50

Przed nami 15 sierpnia - dzień wolny od pracy. To podwójne święto. Kościół świętuje Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a państwo - Święto Wojska Polskiego. Przybliżymy historię obu uroczystości. Dlaczego tego dnia nie musimy iść do pracy?

15 sierpnia 2023 - czy jest wolny od pracy?

W sierpniu wypada tzw. długi weekend za sprawą święta 15 sierpnia. Ten dzień jest ustawowo wolny od pracy za sprawą Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

15 sierpnia wypada we wtorek, dlatego warto wziąć urlop dzień wcześniej i tym samym przedłużyć sobie weekend.

Dlaczego 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego?

Tak jak wyżej wspominaliśmy, 15 sierpnia to podwójne święto - kościelne i państwowe. Historia ustanowienia 15 sierpnia jako Święta Wojska Polskiego jest niezwykle ciekawa. To święto wzięło się od rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, kiedy o polskie wojska pokonały Armię Czerwoną. To decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, nazywana także jako Cud nad Wisłą. Zwycięstwo Polaków zatrzymało ofensywę bolszewików na Europę Zachodnią.

Kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych

- czytamy na portalu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

W 1923 roku dzień 15 sierpnia ustanowiono Świętem Wojska Polskiego. Trwało to do 1947 roku. W PRL dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Z okazji 15 sierpnia w całej Polsce organizowane są uroczystości oraz imprezy wojskowe np. pikniki militarne. Tego dnia o godzinie 14:00 w Warszawie na Wisłostradzie rozpocznie się wielka defilada wojskowa „Silna Biało-Czerwona”, podczas której zostanie zaprezentowany sprzęt wojskowy i parada lotnicza.

Co Kościół katolicki świętuje 15 sierpnia? Czy trzeba iść do kościoła?

W Kościele katolickim 15 sierpnia obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tzw. Matki Boskiej Zielnej. Początki świętowania datowane są na przełom V i VI wieku.

Oficjalnie stało się świętem pod koniec 1950 roku, kiedy to papież Pius XII ogłosił dogmat Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg), który stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Maryja została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

Święto Matki Boskiej Zielnej jest w Kościele katolickim świętem nakazanym, czyli wierni muszą wziąć udział we mszy świętej. Tego dnia w kościołach kapłani święcą zioła i kwiaty przenoszone od wiernych. W niektórych regionach Polski święto wiąże się często z obchodami dożynek (święto plonów).

Najdroższe atrakcje w Polsce. Tutaj zostawisz fortunę! [GALERIA]

Ochotnicy złożyli przysięgę wojskową