Wole o tym nie mówić

i

Autor: Muzeum Gdańsk materiały prasowe

“Wolę o tym nie mówić” - historia zapomnianych gdańszczan sprzed 80 lat

2022-08-29 21:38

W pamięci historycznej każdego z nas są wydarzenia związane z wrześniem 1939. Obrona Poczty Polskiej, czy losy Westerplatte są dość dobrze znane. Mało mówi się o życiu zwykłych ludzi, o ich doświadczeniach życia w Wolnym Mieście Gdańsku, w czasie wojny, jak i tuż po niej. Wystawa “Wolę o tym nie mówić”, która swoją premierę ma 2 września o 17:00 podejmie się właśnie tego tematu.

Przemilczani świadkowie historii

To “wolę o tym nie mówić”, nie wzięło się znikąd. Tak reagowali ludzie pytani o ciężkie wspomnienia z okresu wojennych lat. Cza w tym wypadku ran nie uleczył, a wspomnienia mimo upływu 80 lat nadal niosą ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny. Sama wystawa, jak podkreślają muzealnicy, ma się opierać na fragmentach opowieści jak i również przedmiotach, które uzupełniać będą narracje. Muzealnicy doskonale zdają sobie sprawę, że przedmioty i słowa nie oddadzą dużej dramaturgii tamtejszych wydarzeń. Dlatego też wystawa wzbogacona będzie o elementy sztuki. Tak więc do wystawy zostali zaproszeni artyści, którzy stworzą niepowtarzalny klimat wystawy. Możemy tu mówić o animacjach, które pojawiać się będą na wystawie, jak i o muzyce - pełnej napięcia, która stworzy klimat. 

Wystawa podkreśla wyjątkowość doświadczenia gdańszczan u schyłku wojny oraz po przejęciu miasta przez polską administrację. Mieszkańcy, którzy pozostali w mieście – Polacy, Kaszubi czy Niemcy znaleźli się w trudnej sytuacji. To niesprawiedliwe doświadczenie do dziś nie jest łatwe do zaakceptowania i tym bardziej bolesne, że mimo szerokiej wówczas skali, nadal pozostaje nieznane i skrywane. Cały czas funkcjonuje poza głównym obiegiem informacji i pamięci o tym, co działo się w mieście u schyłku wojny i tuż po jej zakończeniu. O tym również opowiada wystawa „Wolę o tym nie mówić”.

Mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 2 września 2022 roku o godzinie 17:00 w budynku Ratuszu Głównego Miasta na ulicy Długiej. Wystawa pozostanie tam do 07.05.2023 roku. Wszystkie informacje na temat wystawy, jak i dodatkowych wydarzeń z nią związanych znajdziecie tutaj.