Znani z Gdyni. Aktorzy, dziennikarze, politycy
Znani z Gdyni. Aktorzy, dziennikarze, politycy
Joanna Senyszyn
Ekonomistka, nauczycielka akademicka, działaczka polityczna i społeczna, publicystka.
Profesor nauk ekonomicznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1996–2002 dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1994–1995 rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. Posłanka na Sejm IV, V, VI i IX kadencji (2001–2009, od 2019), deputowana do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009–2014).
Jarosław Sellin
Polityk i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych. Poseł na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji, w latach 1998–1999 rzecznik prasowy rządu Jerzego Buzka, w latach 1999–2005 członek KRRiT, w latach 2005–2007, 2015–2021 i od 2021 sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2021 w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, od 2022 również generalny konserwator zabytków.
Jacek Samojłowicz
Producent i scenarzysta filmowy. Laureat kilku nagród filmowych w tym Srebrnych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2009 jako producent filmu Wojna polsko-ruska. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.
Tomasz Makowiecki
Muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów. W 2002 wystąpił w pierwszej edycji programu telewizji Polsat Idol, w którym zajął piąte miejsce. Po udziale w talent-show podpisał kontrakt fonograficzny z wytwórnią BMG Poland i wydał swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Makowiecki Band.
W tym samym czasie stanął także na czele zespołu sygnowanego tą samą nazwą. Album promowany był m.in. piosenką „Spełni się” oraz alternatywną wersją przeboju „Can’t Get You Out of My Head” Kylie Minogue. W 2013 powrócił do solowej działalności artystycznej. Wydał wówczas swój pierwszy po siedmioletniej przerwie album studyjny, zatytułowany Moizm.
ks. Jan Kaczkowski
Duchowny rzymskokatolicki, prezbiter, doktor nauk teologicznych, bioetyk, organizator i dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.
Urodził się 19 lipca 1977 w Gdyni jako wcześniak w siódmym miesiącu ciąży. Dorastał w Sopocie, gdzie kształcił się w Środowiskowym Liceum Ogólnokształcącym. W 1996 zdał maturę. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Gdańskim Seminarium Duchownym, kończąc je w 2002 z magisterium z teologii. 15 czerwca 2002 otrzymał święcenia prezbiteratu. Został inkardynowany do archidiecezji gdańskiej. W 2007 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na podstawie dysertacji Godność człowieka umierającego a pomoc osobom w stanie terminalnym – studium teologiczno-moralne, uzyskał doktorat nauk teologicznych. W 2008 ukończył studia podyplomowe z bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Został ambasadorem zorganizowanych w 2016 w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Jako vloger publikował swoje filmy na portalu Boska.TV. Na podstawie rozmów z nim powstały książki „Szału nie ma, jest rak” , „Życie na pełnej petardzie. Czyli wiara, polędwica i miłość”.
Od urodzenia miał lewostronny niedowład i dużą wadę wzroku. Zdiagnozowano u niego nowotwór nerki (wyleczony) i glejaka mózgu. Zmarł 28 marca 2016 w rodzinnym domu w Sopocie
Igor Janik
Lekkoatleta specjalizujący się w rzucie oszczepem. Dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich – 2008 w Pekinie oraz w 2012 w Londynie odpadał w eliminacjach. Trzykrotny reprezentant Polski podczas mistrzostw świata. Zdobywał medale międzynarodowych imprez w kategorii juniora oraz młodzieżowch, trzy razy stawał na podium uniwersjady.
Uczestnik meczów międzypaństwowych i zawodów pucharu Europy, drużynowego czempionatu Starego Kontynentu oraz zimowego pucharu w rzutach lekkoatletycznych. Członek grupy lekkoatletycznej Silesiathletics.
Tomasz Jachimek
Artysta kabaretowy, autor tekstów i konferansjer. Piłkarz drużyn juniorskich i drugiego zespołu Bałtyku Gdynia. Z wykształcenia dziennikarz.
W okresie studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim pisał felietony i opowiadania publikowane w „Dzienniku Bałtyckim”, a także występował w czwartoligowych drużynach piłki nożnej. W latach 1997–1999 był członkiem kabaretu Strzały z Aurory (I miejsce XV Przeglądu Kabaretowego PaKA, ex aequo z Absurdalnym Kabaretem). W 2002 roku założył jednoosobowy Kabaret Jachim Presents (I miejsce XVIII Przeglądu Kabaretowego PAKA). Obecnie, prowadząc różnego rodzaju spotkania, gale czy inne wydarzenia, występuje pod swoim imieniem i nazwiskiem.
HuczuHucz (Leszek Szwed)
Raper, członek formacji Koty Katz, prowadzi także solową działalność artystyczną.Muzyk zadebiutował w 2008 roku nielegalem pt. Zabili mi DJ'a. Kolejne nagrania HuczuHucz wydał dwa lata później na nielegalu pt. Haust. Na płycie znalezło się jedenaście piosenek. W jednej z nich – „Nie masz mnie” gościnnie wystąpiła Iza Lach – piosenkarka, w latach późniejszych znana ze współpracy z amerykańskim raperem Snoop Doggiem.
Marcin Hakiel
Tancerz, choreograf i instruktor tańca, a także przedsiębiorca.
W 2008 ukończył studia na kierunku finanse i bankowość w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Gdańsku, studiował też w Helsinkach. Uczył się tańca towarzyskiego w klubie „Perfekt” w Gdańsku, a jego nauczycielem był Piotr Czarnecki. Jego partnerkami tanecznymi były: Aleksandra Parafian (1998), Agnieszka Kaźmierczak (1999), Magdalena Soszyńska (2000–2005) i Blanka Winiarska (2006). Reprezentuje najwyższą międzynarodową klasę taneczną „S”, a jego najważniejszymi osiągnięciami jest zajęcie 12. miejsca na mistrzostwach świata (2001) i piątego miejsca w Pucharze Europy (2004).
W 2005 brał udział w dwóch pierwszych edycjach programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami, najpierw partnerując aktorce i piosenkarce Katarzynie Skrzyneckiej, a następnie aktorce Katarzynie Cichopek. Prowadzi w Warszawie szkołę tańca o nazwie „Hakiel – Akademia Tańca”.
Sylwia Gruchała
Florecistka, czterokrotna olimpijka i dwukrotna medalistka olimpijska. Szermierkę zaczęła trenować w gdańskiej Szkole Podstawowej nr 70 w klubie AZS AWF Gdańsk. Jest trzykrotną indywidualną mistrzynią Europy we florecie (2000, 2002 i 2005), a także wicemistrzynią świata z 2003 i brązową medalistką Letnich IO 2004.
W 2008 uczestniczyła w ósmej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami i wystąpiła gościnnie w teledysku do piosenki zespołu Feel „Jak anioła głos”.
W 2011 pojawiła się gościnnie w jednym z odcinków serialu komediowego, Wszyscy kochają Romana, w 2013 roku wystąpiła gościnnie w serialu Rodzinka.pl.
Była żołnierzem 3. Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie.
Magdalena Masny
Modelka, pierwsza hostessa teleturnieju Koło Fortuny w TVP2.
W szkole średniej była fotomodelką, współpracowała z fotografem Markiem Czudowskim. W latach 1992–1998 zajmowała się odsłanianiem liter w teleturnieju Koło Fortuny. W latach 2001–2003 pracowała jako specjalistka do spraw Public Relations, związana z przemysłem odzieżowym. Prowadziła program informacyjny w gdyńskiej telewizji Tele-Top. W TVP3 pracowała jako prezenterka gdańskiej Panoramy. Organizowała imprezy, wesela i catering w restauracji swojej matki. Otworzyła firmę florystyczną.
W wyborach parlamentarnych w 2005 r. bez powodzenia kandydowała do Sejmu z list SdPl w okręgu gdańskim jako reprezentantka Zielonych 2004. Bez powodzenia startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Startowała z listy Porozumienia dla Przyszłości w okręgu gdańskim; uzyskała 514 głosów i nie zdobyła mandatu.
Dominika Gwit-Dunaszewska
Aktorka, dziennikarka i osobowość medialna. Urodziła się w Gdyni i wychowała w Mostach. Jest absolwentką szkoły aktorskiej Lart Studio w Krakowie, dziennikarstwa na Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie oraz filmoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
W 2012 zdała aktorski egzamin eksternistyczny w Związku Artystów Scen Polskich. Zyskała popularność dzięki występowi w filmie Galerianki (2009). Zagrała drugoplanowe role w serialach TVN: Przepis na życie (2011–2013) i Singielka (2015–2016). Od marca 2015 do stycznia 2016 prowadziła cykl Odważ(e)ni w programie Dzień dobry TVN, w którym rozmawiała z osobami, które osiągnęły sukces w odchudzaniu
Leszek „Les” Dzięgielewski
Muzyk, wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i autor tekstów. Dzięgielewski działalność artystyczną rozpoczął w 1991 w sopockim zespole Damnation. W 1996 przyjął zaproszenie Adama Muraszko i dołączył do zespołu Hell-Born. W latach 1996 i 1998-1999 występował w formacji Behemoth.
Artur Erwin Dziambor
Polityk, nauczyciel i przedsiębiorca, poseł na Sejm IX kadencji, od 2022 prezes partii Wolnościowcy.