Znani z Gdańska. Te osoby pochodzą znad morza, a zna je cała Polska!
Znani z Gdańska. Te osoby pochodzą znad morza, a zna je cała Polska!
Dorota Stalińska
Aktorka teatralna i filmowa, samorządowiec. Ukończyła studia na PWST w Warszawie. Grała w „Teatrze na Woli” (1976–1981). Laureatka prestiżowych nagród, m.in. Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego tygodnika „Ekran”. W 1976 debiutowała w filmie (Człowiek z marmuru), w 1980 zagrała główną rolę w filmie Bez miłości.
W 2001, podczas VI Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd. Jest trzecią osobą spośród Polaków, obok Lecha Wałęsy i Jana Pawła II, których zdjęcia pojawiły się na okładce amerykańskiego tygodnika „Newsweek”
Współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego (1990) oraz Platformy Obywatelskiej (2001). Przewodniczący KLD (w latach 1991–1994) oraz PO (w latach 2003–2014 i od 2021), pełniący obowiązki przewodniczącego PO w 2021. W latach 2007–2014 prezes Rady Ministrów. W latach 2014–2019 przewodniczący Rady Europejskiej, w latach 2019–2022 przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.
Krzysztof Skiba
Muzyk, autor tekstów, satyryk, publicysta, aktor, konferansjer, artysta rozrywkowy, felietonista, autor happeningów, wokalista rockowy, a także dziennikarz radio-telewizyjny. Członek zespołu Big Cyc.
Natalia Partyka
Tenisistka stołowa. Czterokrotna mistrzyni paraolimpijska – z Aten (2004), Pekinu (2008), Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016). Czterokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich: w Pekinie (2008), Londynie (2012), Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2020). Reprezentantka kadry narodowej seniorek.
Pomimo swej niepełnosprawności (urodziła się bez prawego przedramienia) rywalizuje w zawodach z zawodniczkami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. Natalia Partyka oraz zawodniczka z RPA Natalie du Toit są jedynymi olimpijkami, które wystąpiły podczas IO w Pekinie 2008, jak i Paraolimpiady 2008.
Obecnie jest zawodniczką SKST Hodonin. Zajmuje 59. miejsce w światowym, 31. w europejskim i 2. w narodowym rankingu ITTF.
Jerzy Owsiak
Dziennikarz radiowy i telewizyjny, showman, filantrop, działacz charytatywny i społeczny.
Założyciel i prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, pomysłodawca i organizator corocznego Finału WOŚP oraz Pol'and'Rock Festival (w latach 1995–2017 Przystanku Woodstock). Jako dziennikarz radiowy i telewizyjny współpracował z największymi rozgłośniami i telewizjami w kraju. Wielokrotnie odznaczany i nagradzany za swoją działalność społeczną i charytatywną.
Od 2014 honorowy obywatel miasta stołecznego Warszawy. Kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
Janina Ochojska-Okońska
Działaczka humanitarna, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, astronom, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.
W 1984 wyjechała na operację do Francji, gdzie zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. Jako wolontariuszka działała dla organizacji społecznej „EquiLibre”, wyszukując kontakty i koordynując pomoc dla Polski. W 1989 była wśród twórców polskiego oddziału tej fundacji. W 1992 zorganizowała konwój polskiej pomocy dla mieszkańców Sarajewa. W tym samym roku założyła Polską Akcję Humanitarną, w której objęła funkcję prezesa
Leszek Możdżer
Kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny, twórca muzyki filmowej. W 1996 otrzymał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Jest laureatem nagrody Ad Astra przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyka” i Paszportu „Polityki”.
Wielokrotnie nagradzany w plebiscytach i konkursach muzycznych m.in.: czasopisma Jazz Forum, Jazz Juniors, Jazz Melomani i Jazzowe Oskary. W 2012 został, jako pierwszy Polak, wybrany na funkcję przewodniczącego jury międzynarodowego konkursu pianistycznego Montreux Jazz Piano Competition (2012) – konkursu, który począwszy od 1999 odbywa się corocznie w ramach Montreux Jazz Festival i jest organizowany pod patronatem Quincy Jonesa
Jan Mela
Podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku (miał 15 lat), a zarazem pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która tego dokonała.
24 lipca 2002 doznał porażenia prądem, kiedy wszedł podczas deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej na placu zabaw w Malborku. Odzyskawszy przytomność, został niezwłocznie przewieziony do szpitala w Gdańsku, gdzie po trzech miesiącach leczenia podjęto decyzję o amputacji lewego podudzia i prawego przedramienia
Wojciech Mazolewski
Basista i kontrabasista jazzowy. Jeden ze współtwórców yassu. Lider zespołów Pink Freud, Bassisters Orchestra i Wojtek Mazolewski Quintet
Tomasz „Lipa” Lipnicki
Muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta. Członek Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video (ZPAV).
Trzykrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Tomasz Lipnicki znany jest przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Illusion, w której występuje z przerwami od 1992 r. do dziś. W zespole pełnił funkcję lidera, wokalisty, autora tekstów i głównego kompozytora.
Wcześniej grał w zespołach She i Skawalker. W 2000 roku utworzył solowy projekt pod nazwą Lipali, przekształcony w latach późniejszych w zespół. Przez krótki okres był także członkiem Acid Drinkers.
Jolanta Kwaśniewska
Prawniczka, działaczka społeczna, prezenterka telewizyjna oraz prezes fundacji Porozumienie bez barier. Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995–2005, żona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego.
Jacek Kurski
Polityk i dziennikarz. W latach 2005–2009 poseł na Sejm V i VI kadencji, w latach 2009–2014 poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, w latach 2015–2016 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, W latach 2016–2020 i 2020–2022 prezes zarządu Telewizji Polskiej.
Patryk Kizo Woziński
Raper i autor tekstów. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Tymek, Borixon, Wac Toja, Margaret, Young Igi, Szpaku czy Malik Montana. Członek zespołu Chillwagon.
Pierwsze numery udostępniał już w 2009 roku. W początkach swoich działań był związany z Ciemną Strefą. W 2018 został wydany jego debiutancki album Ortalion przy współpracy ze Step Records oraz album Czempion. W 2019 wydał album Pegaz, a w 2020 wydał za pośrednictwem wytwórni chillwagon album Posejdon. Z kolejnej płyty Jeszcze pięć minut, wydanej w 2021, pochodzi przebój „Disney”, który 10 miesięcy po premierze przekroczył ponad 100 mln wyświetleń w serwisie YouTube. Pracuje również wraz z raperami takimi jak Jongmen i Bonus RPK nad projektem Heavyweight
Marek Kamiński
Podróżnik ekstremalny. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. 23 maja 1995 roku biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku biegun południowy, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.
Obecnie zaangażowany w projekty "LifePlan Academy", "Power4Resilience" i Kamiński Academy, które polegają na budowaniu odporności życiowej i fundamentalnych umiejętnościach życiowych
Julia Kamińska
Aktorka, scenarzystka, piosenkarka i germanistka. Laureatka Telekamery 2010 dla najlepszej aktorki za rolę Urszuli Cieplak w serialu TVN BrzydUla.W 2010 debiutowała jako aktorka teatralna na scenie warszawskiego Teatru Komedia i nagrała utwór „Każdy chciałby tak mieć” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu animowanego Zaplątani.
13 czerwca 2010 w parze z Rafałem Maserakiemzwyciężyła w finale 11. edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami W 2013 wystąpiła w sesji zdjęciowej dla magazynu „CKM”, a honorarium otrzymane za udział w projekcie przeznaczyła na cele charytatywne.
Zuzanna Zuza Jabłońska
Piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, finalistka pierwszej polskiej edycji The Voice Kids. W 2015 brała udział w programie telewizyjnym TVN Mali Giganci, ale odpadła w pierwszej rundzie. Jesienią 2017 wzięła udział w pierwszej edycji programu TVP2 The Voice Kids. Podczas tzw. „przesłuchań w ciemno” zaśpiewała piosenkę „7 Years” i przeszła do kolejnego etapu, dołączając do drużyny Tomsona i Barona z zespołu Afromental. Zakwalifikowała się do odcinków na żywo i dotarła do finału rozgrywanego 24 lutego 2018, w którym zaśpiewała m.in. autorski singiel „Sami”. Zajęła drugie miejsce w głosowaniu telewidzów, przegrywając z Roksaną Węgiel
5 kwietnia 2019 wydała singiel „Spacer po linie”. W lipcu została ambasadorką Sprite i dołączyła do kampanii „I Love You Hater”, mówiącej o odpowiadaniu miłością na hejt. 16 sierpnia z utworem „Spacer po linie” wystąpiła podczas 53. Top of the Top Sopot Festival w koncercie Young Choise Awards
Iwona Guzowska
Pięściarka i kickbokserka, mistrzyni świata, Europy i Polski, a także polityk, posłanka na Sejm VI i VII kadencji. Urodziła się i dorastała w Gdańsku W wieku 17 lat rozpoczęła treningi taekwondo w klubie bokserskim Stoczniowiec Gdańsk.
Niedługo po narodzinach syna w 1992 powróciła do treningów sportowych, jednak porzuciła taekwondo na rzecz kick-boxingu, który trenowała w klubie Fighter Gdańsk. Szybko zaczęła odnosić sukcesy w tej dyscyplinie – jesienią 1992 została medalistką mistrzostw Europy w Warnie, a w 1993 zwyciężyła w kategorii light contact w finale mistrzostw świata w Stanach Zjednoczonych.
W styczniu 1999 podpisała kontrakt z promotorem firmy Polish Boxing Promotion, stała się pierwszą kobietą w Polsce, która rozpoczęła zawodową karierę bokserską. 13 lutego zadebiutowała na zawodowym ringu – walkę, zakontraktowaną na cztery rundy, wygrała przed czasem w pierwszej rundzie. Zdobyła również tytuły mistrzyni Finlandii w kick-boxingu oraz siedmiokrotnie tytuł mistrzyni Polski. Ponadto czterokrotnie wywalczyła Puchar Świata w kick-boxingu.
Wstąpiła do Platformy Obywatelskiej, z ramienia której w wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskała mandat poselski. Kandydując w okręgu gdańskim, otrzymała 9534 głosy. W wyborach parlamentarnych w 2011 także uzyskała mandat poselski, otrzymując w okręgu gdańskim 22 616 głosów. W 2015 została członkinią honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi. W tym samym roku nie ubiegała się o poselską reelekcję.
Znani z Gdańska. Te osoby pochodzą znad morza, a zna je cała Polska!
Jacek Dehnel
Pisarz, tłumacz i malarz. Autor książek poetyckich, powieści i opowiadań. Jako prozaik zadebiutował zbiorem opowiadań „Kolekcja”, nagrodzonym w 1998 w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca. W 2004 zadebiutował jako poeta tomem wierszy „Żywoty równoległe”, za który otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jego powieść Lala z 2006 przyniosła mu znaczną popularność oraz nominację w 2007 do Nagrody Angelus i w 2009 do Europejskiej Nagrody Literackiej. Powieść Matka Makryna z 2014 trafiła do finału nagrody Nike. W 2007 został laureatem Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura.
W listopadzie 2008 otrzymał od Rady Języka Polskiego tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny, w maju 2011 tytuł Młodego Ambasadora Polszczyzny.
Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike – w 2009 za Balzakiana, w 2010 za Ekran kontrolny (finał nagrody), w 2012 za Saturna, w 2015 za Matkę Makrynę (finał nagrody), a w 2017 za Krivoklata.
W 2015 odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.