Zabawy wielkanocne. Pomysły dla dzieci małych i dużych!
Zabawy wielkanocne: malowanie jajek
To tradycja, ale czy malowanie musi być tradycyjne? Zabawa wielkanocna to może być nie tylko kolorowanie jaj, ale możecie spróbować innego sposobu na ich zdobienie:
- styropianowe jaja można udekorować cekinami lub wstążkami
- jaja farbujemy we wzorki. Do kawałka cienkiej skarpetki lub rajstop władamy jajko oraz liść lubczyku, pietruszki czy innej rośliny albo wsypujemy ryż. tak zawiązujemy i farbujemy jak zwykle. Na jajku odkształcą się niezwykłe znaczki
- dla młodszych dzieci do ozdabiania można wykorzystać pisaki lub farbki
- obsyp jajka brokatem, dzieci będą zachwycone
Zabawy wielkanocne: stół świąteczny
Doskonałym pomysłem na spędzenie czasu w święta jest udekorowanie stołu. Dzieciom na pewno spodoba się wykonanie wielkanocnego zająca z serwetki czy skarpetki (można go później ustawić na stole, przy talerzu w czasie wielkanocnego śniadania lub w dowolnym miejscu w domu). Jak to zrobić łatwo znajdziecie w sieci
Zabawy Wielkanocne. Sesja zdjęciowa
To ucieszy małych i dużych. Przygotujcie przebrania, stwórzcie własnoręcznie królicze uszka i zróbcie sesję zdjęciową z przygotowanymi wcześniej pisankami, plamami i innymi dekoracjami. Zabawa gwarantowana dla wszystkich pokoleń!
Wielkanocne zabawy. Koszyczek
Przygotowanie i ozdabianie jajek to za mało? W ramach świątecznej zabawy upleć własny koszyczek! Może być z papieru, bawełnianej nitki, gałązek lub materiału.
Wielkanocne zabawy. Nie tylko jajka
Dekorować możecie nie tylko jajka. Ostatnio modne jest ozdabianie i szukanie kamieni, z których można stworzyć coś na kształt komiksu.
Zabawy wielkanocne. Wyścigi króliczka
Skoro Wielkanoc to też zajączek wielkanocny. Każdy może nim być. Przygotujcie tor przeszkód wykorzystując wszystko co macie w domu: poduszki, koce, klocki, skakanki. Zróbcie zawody dla większych i mniejszych, podzielcie się na drużyny. Ogranicza was tylko wyobraźnia! Możecie też zrobić wielkanocnego berka, to świetna zabawa: zabawa jest odmianą zwykłego berka: uczestnicy gonią się… kicając.
Zabawy Wielkanocne wierszyk na rozruszanie
Od wielkanocnego stołu warto wstać. Dla dzieci dobrą motywacją jest poruszanie się do wierszyka. Spróbuj tego:
Budzą się listeczki, (dziecko się przeciąga)
szemrzą warto rzeczki, (pokazuje ręką wijącą się rzekę – jak wąż i szumi)
śniegi roztopione, (dziecko powoli kuca i kładzie się płasko na dywanie)
w kałuże zmienione. (dziecko imituje skakanie w kałuży)
Jaskółeczka czarna (dziecko rozpościera ręce niczym skrzydła)
strzałą niebo szyje, (dziecko lata z rozłożonymi skrzydłami)
śpiewem wita wiosnę (dziecko nuci kiri kiri kiri)
gniazdko młodym wije. (dziecko rękami imituje wicie gniazda)
Motylek cytrynek (dziecko się kłania)
dziarską przybrał minę, (robi zawadiacką minę)
i w moje okienko (dziecko pokazuje w powietrzu kwadrat jako okno)
puka leciuteńko. (dziecko puka w okno).
Wielkanocne zabawy. Gotowanie
Świetna zabawa może być też w kuchni! Pieczenie ciasteczek, babeczek, krojenie sałatki, to wszystko będzie świetnie spędzonym czasem, zabawą i łączy przyjemne z pożytecznym. Przygotujecie wspólnie posiłek, a takie dzieciom smakują najbardziej!
Wielkanocne zabawy. Taniec wśród jaj czyli Hopp Egg
W okresie średniowiecza popularne były na przykład tańce wśród rozłożonych na podłodze jajek. Zabawa nazywała się Hopp Egg. Tańczyło się w parach. Chodziło o to, by przetańczyć cały taniec, nie uszkadzając jajek.
Zabawy Wielkanocne. Wyścigi z jajkami
Każdy pamięta tą zabawę. jajko układamy na łyżce i robimy zawody - kto pierwszy do mety. Wyznaczyć można prostą trasę lub tor przeszkód. Gdy dzieci są w różnym wieku, młodsze mogą trzymać łyżkę w rękach, starsze w ustach lub starsze pokonują trasę na kolanach a młodsze tradycyjnie.
Zabawy wielkanocne: waletka
Waletka czyli inaczej wybitka. Różne są nazwy tej zabawy. Polega na stukaniu się ugotowanymi jajkami. Wygrywa ten, czyje jajko się nie rozbije lub ucierpi najmniej, podczas wszystkich potyczek.