Co warto zobaczyć w Gdańsku? Atrakcje stolicy woj. pomorskiego, które musisz odwiedzić [GALERIA]
Co warto zobaczyć w Gdańsku? Atrakcje stolicy woj. pomorskiego, które musisz odwiedzić [GALERIA]
Sprawdź naszą galerię, gdzie podpowiadamy, co warto zobaczyć w Gdańsku.
foto: Pixabay.com
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Jeżeli jesteś fanem historii lub przeciwnie - chciałbyś poznać dzieje XX wieku, to poważnie rozważ wizytę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum II WŚ w Gdańsku przekazuje wiedzę w przystępnej formie o największym konflikcie w dziejach ludzkości. Ponadto poświęca uwagę ofiarom totalitarnych systemów i bohaterom walk o wolność wielu narodowości. Głównym punktem zwiedzania muzeum jest wystawa główna, która znajduje się 14 metrów pod ziemią i zajmuje powierzchnie ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Aby obejrzeć i przeczytać wszystkie informacje potrzeba co najmniej kilku godzin. Nie jest to zwiedzanie na godzinę. Wyjątkowa ekspozycja pokazuje polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Wystawa została utworzona z trzech bloków - "Droga do wojny" (geneza konfliktu), "Groza wojny" (losy zwykłych ludzi) i "Długi cień wojny" (zakończenie wojny). Zwiedzający może zatrzymać się przy 18 sekcjach tematycznych, które są podzielone na mniejsze sale i są poświęcone konkretnym wydarzeniom.
foto: Muzeum II Wojny Światowej/ FB
Ogród zoologiczny w Gdańsku Oliwie
Wizyta w ZOO to idealna atrakcja dla każdego – niezależnie od wieku. W gdańskim ogrodzie zoologicznym mieszka blisko 800 zwierząt z około 160 gatunków ze wszystkich kontynentów. Możemy zobaczyć takie zwierzęta jak: boa dusiciel, antylopowiec szablorogi, kob moczarowy czy tygrys amurski. Oglądanie mieszkańców zoo to nie jedyna atrakcja. Na terenie ogrodu zoologicznego znajdziemy park linowy Małpi Jar czy sklepik z pamiątkami. Po zoo kursują 14-osobowe busy elektryczne "Turbo Ślimaki".
foto: Gdańsk ZOO
Westerplatte
To tu rozpoczęła się II wojna światowa. W 1966 roku stanął tu Pomnik Obrońców Wybrzeża, który swoim kształtem przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. Ponadto na terenie obiektu są: koszary, pomnik z napisu - "Nigdy więcej wojny!", terminal promowy, Punkt obserwacyjny 25 baterii artylerii stałej z lat 50. XX wieku, wartownie i cmentarzyk poległych Obrońców Westerplatte.
foto: Wikipedia
Papugarnia w Gdańsku
W gdańskiej papugarni mieszka blisko 200 kolorowych ptaków. Ale to nie jedyne zwierzęta. W Papugarni możemy odwiedzić również zwariowane lemury, surykatki czy trójbarwne wiewiórki. Ogromne akwaria, a w nich koralowce, płaszczki, piranie, a nawet rekiny. To również będziemy mieli okazję zobaczyć.
foto: Papugarnia Gdańsk
Falowiec - najdłuższy budynek mieszkalny w Gdańsku
Falowiec w Gdańsku nie ejst typową atrakcją turystyczną, a bardziej ciekawostką. Bez wątpienia warto zobaczyć na własne oczy najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce. Falowiec położony jest na osiedlu Przymorze Wielkie przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku. Bryła i układ bloków budynku przypominają falę, a wejścia do mieszkań usytuowane są na galeriach (z wyjątkiem falowców łódzkich i poznańskich, gdzie wejścia do mieszkań znajdują się na klatkach schodowych), połączonych ze sobą klatkami schodowymi. Ten typ występuje w Polsce i we Włoszech.
foto: Karol Makurat/REPORTER
Katedra Oliwska
Bazylika archikatedralna w Gdańsku Oliwie w 2017 roku została wpisana na listę - Pominik historii. Historia bazyliki sięga 1186 roku, kiedy to książę pomorski Sambor I erygował filię cysterskiego klasztoru z Kołbacza. Wyjątkową katedrę można zwiedzać codziennie. We wnętrzu dawnego klasztoru cystersów ulukowano Muzeum Archidiecezjalne. Znajdziemy tam ekspozycję stałą, na którą składają się - wystawa sztuki sakralnej, refektarz pocysterski, Sala Pokoju Oliwskiego, wystawa malarstwa tablicowego.
foto: Wikipedia
Twierdza Wisłoujście w Gdańsku
To miejsce obowiązkowo trzeba odwiedzić, jeżeli interesujesz się sztuką fortyfikacji. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. W przeszłości twierdza była miejscem, skąd kontrolowano ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku. To najstarsza twierdza nadmorska na polskim wybrzeżu. Póki co, do 2024 roku Twierdza Wisłoujście jest zamknięta z powodu rewitalizacji obiektu.
foto: Muzeum Gdańska
Bursztynowy stadion
Polsat Plus Arena Gdańsk znany jest jako Bursztynowy Stadion ze względu na kształt i kolor swojej bryły. Obiekt znajduje się przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1. EURO 2012 było przyczyną budowy Bursztynowego Stadionu. W maju 2021 roku na stadionie rozegrał się finał Ligi Europy. Na terenie obiektu odbywają się nie tylko imprezy sportowe, ale też wydarzenia muzyczne np. Festiwal Męskie Granie. Stadion otwarty jest dla zwiedzających. Chętni mogą zobaczyć: obrzeża murawy, szatnie zawodników, trybuny, lożę VIP, FUN ARENĘ.
foto: Polsat Plus Arena
Główne Miasto w Gdańsku - niejedna atrakcja i zabytek
Gdańska "starówka" to miejsce, gdzie na każdym kroku znajdziemy ciekawe miejsca. Dużo tutaj zabytków i atrakcji. Każdy turysta obowiązkowo musi zobaczyć, takie obiekty jak: Żuraw, fontanna Neptuna, Brama Mariacka, Dwór Artusa czy Ratusz Starego Miasta.
foto: Wikipedia
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...