Wzmianki o karpiu w polskiej kuchni pojawiają się już w XII wieku, gdzie w późniejszych czasach popularność spożywania tej ryby nieco spadła, poprzez prowadzone w tym czasie wojny.
Karp ponownie powrócił do kuchni dopiero pod koniec XVII wieku, kiedy to w hodowli pojawił się karp królewski, posiadający znacznie większą ilość mięsa. Mimo swojej popularności w tych czasach, karp nie był w żaden sposób kojarzony z Wigilią. Na święta chętniej serwowano szczupaka.
Polecany artykuł:
Karp wpisał się do polskiej tradycji dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jako, że był rybą tanią, szybko rosnącą i dość łatwą w hodowli, był doskonałym „zapychaczem” świątecznych stołów w czasach PRL-u.
Cena karpia na Pomorzu. Tyle musisz wydać na wigilijną rybę!
We współczesnych czasach popularność karpia nieco słabnie na rzecz innych, w opinii wielu bardziej wartościowych, ryb. Pomimo to, wiele osób nadal nie wyobraża sobie Wigilii bez karpia. Dlatego sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić tą rybę.
Choć koszty hodowli karpia wzrastają, bo z roku na rok rośnie cena m.in.: prądu, zboża, to ceny w 2024 roku nie wzrosły znacząco w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Już teraz możemy kupić karpia w popularnych marketach. I tak w Biedronce za płat karpia ze skórą zapłacimy 4,49 złotych za 100 gramów a w Lidlu - 5,59 zł/100g. Karp cały patroszony w Carrefour kosztuje 1,99 zł/100g. Karpia kupimy również w Kauflandzie, gdzie na dzwonki z tej ryby wydamy 3,89 zł za 100 gramów.
Możemy także nabyć karpia z samej hodowli, ale tutaj ceny będą znacznie wyższe. Średnio musimy liczyć się z kosztem około 45 złotych za kilogram całej ryby.
Źródło: kurkanielotka.pl
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].