Znamy datę otwarcia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku! [GALERIA]

Muzeum II Wojny Światowej 12 Zobacz, jak wygląda Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku! [GALERIA]
Muzeum II Wojny Światowej / Materiały prasowe/Muzeum II Wojny Światowej
Ilustracja do artykułu: Znamy datę otwarcia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku! [GALERIA]

Trwające od 2008 roku prace nad tworzeniem Muzeum II Wojny Światowej dobiegły końca! Budynek, który zalicza się do grona architektonicznych ikon Gdańska, zacznie tętnić życiem. Już 23 marca niezwykła wystawa zostanie otwarta dla odwiedzających. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i zapoznania się z informacjami o nowym gdańskim muzeum.

Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku jest największym historycznym muzeum w Polsce. Jego wystawa główna zajmuje powierzchnię niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych. Zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, czyli aż 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.

- Liczymy na to, że wystawa, którą udostępniamy zwiedzającym, stanie się przedmiotem ogólnonarodowej debaty, a dla cudzoziemców wielką lekcją polskiej historii. Muzeum II Wojny Światowej wpisuje nasze doświadczenie w kontekst europejski i światowy, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć jego cechy szczególne, ale także wspólne z innymi narodami - mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Muzeum i wystawa są dziełem nie tylko historyków, scenografów, architektów, ale także tysięcy ludzi, którzy przekazali nam swoje rodzinne pamiątki. Współtworzą one naszą opowieść, nadają jej autentyzm. Sprawiają, że przeszłość staje się czymś żywym, pełnym emocji - dodaje.

Muzeum II Wojny Światowej łączy perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów. Siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie Studio Architektoniczne „Kwadrat”, znajduje się przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą. To miejsce szczególne, bo blisko stąd do historycznego centrum miasta.

Wystawa Główna

Wystawę Główną tworzą trzy bloki: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Została ona podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal. Na wystawie znajduje się około 2 tysiące eksponatów. Nie zabrakło również nowoczesnych stanowisk multimedialnych. Jest ich około 240. Zwiedzający będą mogli przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, a także zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

W przestrzeni Wystawy Głównej przewiedziano część o nazwie „Podróż w czasie”. Będzie ona przeznaczona dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składa się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu walk. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem sytuacji politycznej oraz społecznej okupowanego i walczącego kraju.

Budynek Muzeum II Wojny Światowej

Bryła muzeum dzieli się na trzy strefy. Są one odzwierciedleniem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Przeszłość to podziemie, teraźniejszość – plac wokół obiektu, natomiast przyszłość symbolizuje pochyła wieża, z przeszkloną fasadą i dachem o wysokości 40,5 metra w najwyższym punkcie. W Budynku znajdują się m.in. biblioteka z czytelnią, sale edukacyjne i konferencyjne, a także restauracja z widokiem na panoramę Gdańska. Przygotowano również salę kinową na 115 miejsc. Będą się w niej odbywały projekcje i tematyczne przeglądy filmowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.  

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czynne będzie od 23 marca we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem poniedziałku w godzinach 10:00-19:00. Ostatnie wejście na Wystawę Główną będzie możliwe na dwie godziny przed zamknięciem.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum II Wojny Światowej.

Zobacz także: Gdańsk, Gdynia i Sopot z 1940 roku. Archiwalne nagrania, które trzeba zobaczyć. "Coś niesamowitego !" [WIDEO]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Red Hot Chili Peppers Kraków 2017: program, rozpiska godzinowa, bilety

Red Hot Chili Peppers Kraków 2017: program, rozpiska godzinowa, bilety

Red Hot Chili Peppers wystąpią 25 lipca w Krakowie na stadionie Cracovii w ramach trasy promującej ich ostatni album The Getaway. Sprawdź program wydarzenia, rozpiskę godzinową oraz informacje związane z biletami.

24 lipca 2017, 17:43
Śnieg w Petersburgu w środku lata! Zobacz zdjęcia i filmy z zasypanego miasta

Śnieg w Petersburgu w środku lata! Zobacz zdjęcia i filmy z zasypanego miasta

Petersburg zasypał śnieg w środku lata przy temperaturze 20 stopni Celsjusza! W internecie natychmiast pojawiło się mnóstwo zdjęć i filmów tej niezwykłej anomalii pogodowej.

24 lipca 2017, 17:41
Kot prezesa: MEMY i najlepsze reakcje

Kot prezesa: MEMY i najlepsze reakcje

Kot prezesa Prawa i Sprawiedliwości został bohaterem internetu podczas protestów przeciwko planowanym zmianom w reformie sądownictwa. Zobacz MEMY i najlepsze reakcje internautów na ESKA.pl.

24 lipca 2017, 16:59
Piosenka z Projekt Lady. Moje życie jest... moje już jest!

Piosenka z Projekt Lady. Moje życie jest... moje już jest!

Piosenka z Projekt Lady już teraz na ESKA.pl. Posłuchaj utworu Moje życie jest... moje i zobacz teledysk, który powstał do piosenki.

24 lipca 2017, 16:56

BEAPHAR!! 75 urodziny kultowej marki!! Wszystkiego najlepszego :)Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy