Bałtyk to tykająca bomba ekologiczna? Drony, satelity i roboty pomogą oczyścić polskie Wybrzeże

Zdjęcie z artykułu: Bałtyk to tykająca bomba ekologiczna? Drony, satelity i roboty pomogą oczyścić polskie Wybrzeże Technologie kosmiczne pomogą oczyścić Bałtyk?; Pixabay.com
Ilustracja do artykułu Bałtyk to tykająca bomba ekologiczna? Drony, satelity i roboty pomogą oczyścić polskie Wybrzeże

Zanieczyszczenie ściekami, miny, bomby i środki chemiczne będące pozostałościami po II wojnie światowej - ekolodzy od lat alarmują, że stan jakości wód w Bałtyku wymaga podjęcia natychmiastowych działań. Ostatnio niespodziewanie rękawicę podjęła Europejska Agencja Komiczna, a eksperci z dziedziny kosmicznych technologii połączą siły w celu wyeliminowania zagrożenia spoczywającego na dnie Bałtyku. 

Baltic Challenge - tak nazywa się nowy projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej, która pochyli się nad problemem zanieczyszczenia Bałtyku. Jego celem jest zainicjowanie oraz wsparcie opracowywania efektywnych technologii kosmicznych i robotycznych na potrzeby eksploracji i eksploatacji środowiska wodnego Morza Bałtyckiego oraz śródlądowego.

Jak sektor kosmiczny może pomóc w oczyszczaniu Bałtyku i neutralizacji groźnych pozostałości po II wojnie światowej? Jak tłumaczą pomysłodawcy, w projekcie mogą być wykorzystane technologie kosmiczne i robotyczne tj. drony, satelity oraz roboty podwodne.

Ich zadaniem będzie m.in. monitorowanie wód Bałtyku - pozwoli to na lepsze i dokładniejsze rozpoznanie istniejących zagrożeń dla jakości wód. W późniejszym etapie zostaną podjęte starania prowadzące do oczyszczenia polskiego wybrzeża.  

Eksperci już na początku wskazali dwa główne obszary działań związanych z zanieczyszczaniem Bałtyku. Pierwszym palącym problemem są ścieki - zarówno komunalne, rolnicze jak i przemysłowe, które niesione przez rzeki trafiają prosto do morza. Drugi to potężny arsenał broni bojowej, w tym szczególnie groźnych chemikaliów zatopionych w Bałtyku po wojnie. Szacuje się, że na dnie Bałtyku może spoczywać nawet 60 tys. ton broni chemicznej. 

Morze Bałtyckie ze swoim niskim zasoleniem oraz niską temperaturą sprzyjają niewydostawaniu się toksycznych substancji, ale - jak twierdzą niektórzy eksperci - kwestią czasu pozostaje to, kiedy beczki zalegające na dnie Bałtyku się otworzą, a to z kolei groziłoby już katastrofą ekologiczną. 

Projekt Baltic Challenge zostanie zainaugurowany w Gdańsku podczas międzynarodowej konferencji Baltic Summit 2017 zaplanowanej na 12-14 czerwca. 

Zobacz też: Bałtyk to tykająca toksyczna bomba? Eksperci biją na alarm i... radzą: nie jedzmy rodzimych ryb

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony będą najdroższym polskim filmem wszech czasów jednak według specjalistów, jego budżet powinien być dwukrotnie większy niż do tej pory zakładano! Co jeszcze wiemy o powstającym dziele?

12 min
Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - transmisja na żywo. Gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - transmisja na żywo. Gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca to spektakularne i rzadkie zjawisko astronomiczne, które będziemy mieli okazję podziwiać już 21 sierpnia. Umożliwi nam to transmisja na żywo. Gdzie oglądać całkowite zaćmienie Słońca 2017?

1 godz. 7 min.
10 dowodów, że wakacje szkodzą zdrowiu

10 dowodów, że wakacje szkodzą zdrowiu

Wakacje szkodzą zdrowiu? Niektórym na pewno! Sprawdź, co przytrafiło się największym wakacyjnym pechowcom i nie popełnij ich błędu, podczas swojego urlopu.

1 godz. 8 min.
Łukasz Jakóbiak - kim jest autor wizualizacji wizyty u Ellen DeGeneres?

Łukasz Jakóbiak - kim jest autor wizualizacji wizyty u Ellen DeGeneres?

Łukasz Jakóbiak w Azja Express 2. Kim jest kolega Joanny Przetakiewicz? To on jest odpowiedzialny za wizualizację wizyty u Ellen DeGeneres!

1 godz. 11 min.

Kawa i ciastko w towarzystwie kotów?! Tak! KOTKA CAFE zaprasza!!Akcja partnerska

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy