Wielka Aleja Lipowa do wycięcia? Zagrożonych jest ponad 100 drzew

Zdjęcie z artykułu: Wielka Aleja Lipowa do wycięcia? Zagrożonych jest ponad 100 drzew Wielka Aleja Lipowa w Gdańsku do wycinki?; Artur Andrzej/cc0/wikipedia.org
Ilustracja do artykułu Wielka Aleja Lipowa do wycięcia? Zagrożonych jest ponad 100 drzew

Wiele drzew uschło i ten sam los czeka pozostałe. Do takiego stanu przyczyniło się niewłaściwe przycinanie drzew w poprzednich latach. Tylko radykalne działania mogą uratować Wielką Aleję Lipową w Gdańsku.

Wielka aleja Lipowa powstała jeszcze w XVIII w. w pobliżu drogi łączącej Oliwę z Gdańskiem. Pierwotnie składała się z 1416 lip. Do dziś zachowało się tylko 617 i jak się okazuje wiele z nich zagrożonych jest wymarciem. Wielka Aleja Lipowa ze względu na swoje walory została wpisana do rejestru zabytków.

Niestety, w ciągu ostatnich 40 lat doszło do ogromnej degradacji drzew Wielkiej Alei. Przyczynił się do tego wzmożony ruch samochodowy oraz niewłaściwa pielęgnacja drzew. Największe zniszczenia przyniosły nasadzenia obcych gatunków drzew oraz nieprawidłowe przycinanie tych pierwotnych.

– Stan Wielkiej Alei, a tym bardziej prowadzone w jego obrębie wycinki, zwłaszcza te do których doszło w grudniu 2016 roku wzbudziły obawy zarówno środowiska konserwatorskiego, jak i organizacji społecznych, które zwracały się w tej sprawie do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi Agnieszka Kowalska, PWKZ.

W maju eksperci przeprowadzili wizję lokalna, której wyniki okazały się przerażające. Z 617 drzew 27 jest już martwych, a kolejnych 100 jest w stanie zamierania. Eksperci proponują radykalne rozwiązanie. Wielką Aleję Lipową mogłyby uratować tylko nowe nasadzenia, które zastąpią te wymarłe. Należy się również pozbyć innej roślinności, która szkodzi lipom. Zanim jednak ruszą prace rewitalizacyjne, konserwator zabytków proponuje, by pomysł ten poddać konsultacjom społecznym, w których wezmą udział również eksperci z zakresu ochrony środowiska.

Czytaj także: Kate i William w Gdańsku już jutro! Gdzie można ich spotkać? [PLAN WIZYTY, UTRUDNIENIA]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

New Music Friday w Radiu ESKA - najgorętsze nowości 21 lipca 2017! [PREMIERY]

New Music Friday w Radiu ESKA - najgorętsze nowości 21 lipca 2017! [PREMIERY]

New Music Friday, czyli dzień pod znakiem nowej muzy - świętujemy w RADIU ESKA! Od samego rana do późnych godzin wieczornych na naszej antenie usłyszycie najnowsze i najgorętsze single! Jakie premiery w ESCE 21 lipca? Sprawdźcie już teraz!

21 lipca 2017, 16:51
Tomorrowland 2017 - STREAM ONLINE. Gdzie oglądać live w internecie?

Tomorrowland 2017 - STREAM ONLINE. Gdzie oglądać live w internecie?

Tomorrowland 2017 w internecie będzie dostępne? Gdzie i o której oglądać transmisję na żywo? Sprawdźcie już teraz - na ESKA.pl!

21 lipca 2017, 16:49
Ostatni występ Chestera Benningtona przed śmiercią

Ostatni występ Chestera Benningtona przed śmiercią

Niespodziewana śmierć Chestera Benningtona wywołała żal i smutek. Na ESKA.pl przypominamy ostatni koncert przed śmiercią artysty.

21 lipca 2017, 16:40
Hardkorowy Koksu szuka dziewczyny! Co trzeba zrobić?

Hardkorowy Koksu szuka dziewczyny! Co trzeba zrobić?

Hardkorowy Koksu poszukuje kobiety życia! Co trzeba zrobić, by zostać narzeczoną Roberta Burneiki? Sprawdźcie już teraz - na ESKA.pl!

21 lipca 2017, 16:17
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy