Policjanci sprawdzają, gdzie trzymasz ręce. Można za to dostać mandat!

Zdjęcie z artykułu: Policjanci sprawdzają, gdzie trzymasz ręce. Można za to dostać mandat! Akcja „Łapki na kierownicę” potrwa do 25 czerwca; KWP w Gdańsku
Ilustracja do artykułu Policjanci sprawdzają, gdzie trzymasz ręce. Można za to dostać mandat!

Od środy (14 czerwca) policjanci w całej Polsce prowadzą akcję „Łapki na kierownicę”. Jej celem jest zwrócenie uwagi kierowców na ogromne zagrożenie, jakie niesie ze sobą korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zainaugurowali akcję przy skrzyżowaniu ulicy Armii Krajowej z aleją Havla. Z kierowcami rozmawiali na temat niebezpieczeństw, jakie stwarza używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu. Wręczali im także ulotki edukacyjne.

Korzystanie ze smartfonów czy innych urządzeń mobilnych w trakcie jazdy to coraz częstsza przyczyna kolizji i wypadków drogowych. Jak wyliczają mundurowi, wybieranie numeru telefonu zajmuje około 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia trwa średnio 5 sekund.

- Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje prawie 28 metrów - wyjaśniają policjanci z drogówki. - Całkowita droga hamowania dla osoby korzystającej z telefonu wynosi wówczas 218 metrów (140 metrów - odbieranie połączenia, 28 metrów - zauważenie przeszkody, 50 metrów - właściwe hamowanie). Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

Warto mieć się na baczności od 14 do 25 czerwca. Nie można jednak zapomnieć, że akcja "Łapki na kierownicę" ma przede wszystkim charakter edukacyjny i jest prowadzona w celu poprawienia bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy o tym, gdy po raz kolejny w czasie jazdy zadzwoni do nas telefon. Bardziej zapracowanym kierowcom policjanci zalecają zainstalowanie w samochodzie zestawu głośnomówiącego.

Zobacz także: Pomorskie: Policja zapowiada masowe zatrzymania samochodów! Gdzie trzeba uważać?

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony będą najdroższym polskim filmem wszech czasów jednak według specjalistów, jego budżet powinien być dwukrotnie większy niż do tej pory zakładano! Co jeszcze wiemy o powstającym dziele?

13 min
Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - transmisja na żywo. Gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - transmisja na żywo. Gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca to spektakularne i rzadkie zjawisko astronomiczne, które będziemy mieli okazję podziwiać już 21 sierpnia. Umożliwi nam to transmisja na żywo. Gdzie oglądać całkowite zaćmienie Słońca 2017?

1 godz. 8 min.
10 dowodów, że wakacje szkodzą zdrowiu

10 dowodów, że wakacje szkodzą zdrowiu

Wakacje szkodzą zdrowiu? Niektórym na pewno! Sprawdź, co przytrafiło się największym wakacyjnym pechowcom i nie popełnij ich błędu, podczas swojego urlopu.

1 godz. 9 min.
Łukasz Jakóbiak - kim jest autor wizualizacji wizyty u Ellen DeGeneres?

Łukasz Jakóbiak - kim jest autor wizualizacji wizyty u Ellen DeGeneres?

Łukasz Jakóbiak w Azja Express 2. Kim jest kolega Joanny Przetakiewicz? To on jest odpowiedzialny za wizualizację wizyty u Ellen DeGeneres!

1 godz. 12 min.

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy