Policjanci sprawdzają, gdzie trzymasz ręce. Można za to dostać mandat!

Zdjęcie z artykułu: Policjanci sprawdzają, gdzie trzymasz ręce. Można za to dostać mandat! Akcja „Łapki na kierownicę” potrwa do 25 czerwca; KWP w Gdańsku
Ilustracja do artykułu Policjanci sprawdzają, gdzie trzymasz ręce. Można za to dostać mandat!

Od środy (14 czerwca) policjanci w całej Polsce prowadzą akcję „Łapki na kierownicę”. Jej celem jest zwrócenie uwagi kierowców na ogromne zagrożenie, jakie niesie ze sobą korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zainaugurowali akcję przy skrzyżowaniu ulicy Armii Krajowej z aleją Havla. Z kierowcami rozmawiali na temat niebezpieczeństw, jakie stwarza używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu. Wręczali im także ulotki edukacyjne.

Korzystanie ze smartfonów czy innych urządzeń mobilnych w trakcie jazdy to coraz częstsza przyczyna kolizji i wypadków drogowych. Jak wyliczają mundurowi, wybieranie numeru telefonu zajmuje około 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia trwa średnio 5 sekund.

- Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje prawie 28 metrów - wyjaśniają policjanci z drogówki. - Całkowita droga hamowania dla osoby korzystającej z telefonu wynosi wówczas 218 metrów (140 metrów - odbieranie połączenia, 28 metrów - zauważenie przeszkody, 50 metrów - właściwe hamowanie). Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

Warto mieć się na baczności od 14 do 25 czerwca. Nie można jednak zapomnieć, że akcja "Łapki na kierownicę" ma przede wszystkim charakter edukacyjny i jest prowadzona w celu poprawienia bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy o tym, gdy po raz kolejny w czasie jazdy zadzwoni do nas telefon. Bardziej zapracowanym kierowcom policjanci zalecają zainstalowanie w samochodzie zestawu głośnomówiącego.

Zobacz także: Pomorskie: Policja zapowiada masowe zatrzymania samochodów! Gdzie trzeba uważać?

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Dla którego psa była paczka z marihuaną w 2012 roku? Odpowiedź na pytanie z Milionerów

Dla którego psa była paczka z marihuaną w 2012 roku? Odpowiedź na pytanie z Milionerów

Pytanie o paczkę z marihuaną dla psa pupila było sporym zaskoczeniem dla uczestnika Milionerów? Poprawną odpowiedź publikujemy już teraz na ESKA.pl

6 godz. 29 min.
Polska w Pjongczang 2018 - ile mamy medali? KLASYFIKACJA MEDALOWA Zimowych Igrzysk

Polska w Pjongczang 2018 - ile mamy medali? KLASYFIKACJA MEDALOWA Zimowych Igrzysk

Polacy w Pjongczang prawie codziennie staną na starcie, by wywalczyć olimpijskie złoto. Ile mamy medali? Jak wygląda klasyfikacja medalowa? Sprawdźcie - na ESKA.pl

7 godz. 21 min.
Granola po Kuchennych Rewolucjach. Restauracja Śledź i Chleb w Gdyni - ADRES, MENU

Granola po Kuchennych Rewolucjach. Restauracja Śledź i Chleb w Gdyni - ADRES, MENU

Magda Gessler w Gdyni przeprowadziła rewolucję w Restauracji Granola. Co się zmieniło? 

7 godz. 29 min.
Ola Jordan - Instagram, mąż. Kim jest nowa jurorka Tańca z Gwiazdami?

Ola Jordan - Instagram, mąż. Kim jest nowa jurorka Tańca z Gwiazdami?

Kim jest Ola Jordan? Poznajcie nową jurorkę Tańca z Gwiazdami!

7 godz. 31 min.

MENU, KTÓRE ZACHWYCA I PIĘKNE OTOCZENIE.Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy