Imigranci w Polsce: Gdynia przyjmie uchodźców. "Nie damy im jednorazowej jałmużny"

Zdjęcie z artykułu: Imigranci w Polsce: Gdynia przyjmie uchodźców. "Nie damy im jednorazowej jałmużny" Naszą ludzką powinnością jest wyciągnąć pomocną dłoń do cierpiących - argumentują urzędnicy z Gdyni.; flickr.com, DFID, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Ilustracja do artykułu Imigranci w Polsce: Gdynia przyjmie uchodźców. "Nie damy im jednorazowej jałmużny"

Gdynia jest gotowa do przyjęcia kilku rodzin uchodźców wojennych. - Nie oferujemy im jednorazowej jałmużny, lecz pomoc, która umożliwi rozpoczęcie nowego życia - mówią tutejsi urzędnicy.

Wczoraj pisaliśmy o Gniewinie, pomorskiej miejscowości, której władze publicznie zadeklarowały chęć przyjęcia kilka rodzin z Bliskiego Wschodu. Teraz podobną deklarację składają urzędnicy z Gdyni.

Uchodźcy w Gdyni: Nie oferujemy jałmużny

- Gdynia jest gotowa do przyjęcia kilku rodzin uchodźców wojennych. We współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, parafiami, osobami dobrej woli chcemy zapewnić im warunki do konstruktywnego uporania się z traumą wojenną. Udzielimy im wsparcia w adaptacji do nowych warunków kulturowych, w poszukiwaniu pracy i miejsca zamieszkania. Nie oferujemy jednorazowej jałmużny, lecz pomoc, która umożliwi rozpoczęcie nowego życia - mówią urzędnicy.

Przedstawiciele magistratu przypominają, że Już w początkach lipca w Gdyni zawiązany został zespół złożony z przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i biznesu, którego zadaniem jest budowa kompleksowego systemu wsparcia dla uchodźców. Warto wspomnieć, że podobny zespół w Gdańsku powstał w maju.

Musimy im pomóc, bo...

Temat uchodźców z objętych działaniami wojennymi terenów Bliskiego Wschodu wciąż rozpala emocje. Jak podaje Unijna Agencja ds. Granic FRONTEX, w lipcu tego roku do granic Europy dotarło... 107.5 tysięcy imigrantów. To absolutnie rekordowa liczba.

Nie brakuje głosów, które mówią wprost: uchodźcy nie będą się asymilować, jadą tylko po zasiłki, wśród nich mogą być agenci islamskich organizacji terrorystycznych i tak ogromna liczba ludzi zdestabilizuje Europę.

Są też jednak zdania zupełnie inne. - Katastrofa humanitarna zatacza coraz szersze kręgi. Rozgrywa się daleko od granic naszego państwa, ale ta odległość nie usprawiedliwia obojętności. Polacy w przeszłości doświadczali dramatycznych losów, pożogi wojennej, okupacji, eksterminacji. Dziś ten sam los spotyka m. in. obywateli Ukrainy, Syrii, Libii, czy Erytrei. Naszą ludzką powinnością jest wyciągnąć pomocną dłoń do cierpiących. Powinność ta jest tym większa, że dobrze pamiętamy, jak w ciężkich czasach inne narody wspomagały Polaków - tłumaczą urzędnicy z Gdyni.

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony będą najdroższym polskim filmem wszech czasów jednak według specjalistów, jego budżet powinien być dwukrotnie większy niż do tej pory zakładano! Co jeszcze wiemy o powstającym dziele?

11 min
Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - transmisja na żywo. Gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - transmisja na żywo. Gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca to spektakularne i rzadkie zjawisko astronomiczne, które będziemy mieli okazję podziwiać już 21 sierpnia. Umożliwi nam to transmisja na żywo. Gdzie oglądać całkowite zaćmienie Słońca 2017?

1 godz. 6 min.
10 dowodów, że wakacje szkodzą zdrowiu

10 dowodów, że wakacje szkodzą zdrowiu

Wakacje szkodzą zdrowiu? Niektórym na pewno! Sprawdź, co przytrafiło się największym wakacyjnym pechowcom i nie popełnij ich błędu, podczas swojego urlopu.

1 godz. 7 min.
Łukasz Jakóbiak - kim jest autor wizualizacji wizyty u Ellen DeGeneres?

Łukasz Jakóbiak - kim jest autor wizualizacji wizyty u Ellen DeGeneres?

Łukasz Jakóbiak w Azja Express 2. Kim jest kolega Joanny Przetakiewicz? To on jest odpowiedzialny za wizualizację wizyty u Ellen DeGeneres!

1 godz. 10 min.

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy