Nie daj się cukrzycy! Ruch pomaga w zapobieganiu i w walce z chorobą

Zdjęcie z artykułu: Nie daj się cukrzycy! Ruch pomaga w zapobieganiu i w walce z chorobą Nie daj się cukrzycy! Ruch pomaga w zapobieganiu i w walce z chorobą;
Ilustracja do artykułu Nie daj się cukrzycy! Ruch pomaga w zapobieganiu i w walce z chorobą

Odeta Moro wraz z „Aktywnymi z cukrzycą" rzucili wyzwanie cukrzycy podczas triathlonu Enea Ironman 70.3 w Gdyni. Prezenterka trenowała wraz z publicznością i dopingowała aktywnych diabetyków. Spytaliśmy Odetę i „Aktywnych z cukrzycą", jak bronić się przed cukrzycą!

W weekend, 5 i 6 sierpnia, odbyły się największe w Polsce zawody triathlonowe - ENEA IRONMAN 70.3. W Gdyni zebrali się poszukiwacze wrażeń gotowi na najcięższe zmagania. Prawie 2 km pływania, 90 km na rowerze i 21 km biegu to morderczy dystans. W wydarzeniu uczestniczyli też aktywni diabetycy. Stowarzyszenie "Aktywni z cukrzycą" wspierała dziennikarka i prezenterka telewizyjna Odeta Moro.

Pytaliśmy ich o porady dotyczące życia z tą chorobą:

Podejmujecie dziś nietypowe wyzwanie. Na czym ono polega?

„Aktywni z cukrzycą” już po raz kolejny startują w tej największej imprezie triathlonowej w Polsce. W czasie zawodów wspólnie ze wszystkimi chętnymi rzucamy wyzwanie cukrzycy, by walczyć o dłuższe życie z cukrzycą. Aktywność fizyczna i właściwa dieta mogą pomóc nam uchronić się przed cukrzycą typu 2, która dotyka 80% chorych. Otyłość to czynnik ryzyka, a zawał serca i udar mózgu to konsekwencje cukrzycy, którym można przeciwdziałać m.in. poprzez aktywność fizyczną.

Szerzycie wiedzę? W jaki sposób?

Działamy w ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”, której organizatorem jest firma Boehringer Ingelheim, a głównym partnerem team „Aktywni z cukrzycą”. Ta ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna ma na celu podnoszenie świadomości na temat cukrzycy i zagrożeń z nią związanych oraz zwracanie uwagi na znaczenie powszechnej edukacji diabetologicznej zarówno w obszarze profilaktyki, jak i życia z chorobą.

Czym właściwie jest cukrzyca? Możecie o niej opowiedzieć?

Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych. W związku z tą chorobą niektóre narządy, np., oczy, nerki lub serce, mogą nie działać lub zostać uszkodzone. Wyróżniamy dwa typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1 najczęściej występuje u dzieci i młodych ludzi. Typ 2 cukrzycy stanowi około 80% wszystkich przypadków. Ten rodzaj cukrzycy występuje najczęściej po 40-tym roku życia, jednak w ostatnich latach jest diagnozowany u coraz młodszych osób, co m.in. wynika z problemu otyłości oraz siedzącego trybu życia. Wśród czynników wpływających na rozwój cukrzycy typu 2 wymienia się: uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe, brak aktywności fizycznej, wysokoenergetyczną dietę, otyłość.

Zdjęcie z artykułu: Nie daj się cukrzycy! Ruch pomaga w zapobieganiu i w walce z chorobą Nie daj się cukrzycy! Ruch pomaga w zapobieganiu i w walce z chorobą;
Ilustracja do artykułu Nie daj się cukrzycy! Ruch pomaga w zapobieganiu i w walce z chorobą

Czym objawia się cukrzyca?

Typowe symptomy cukrzycy to utrata masy ciała, oddawanie zwiększonej ilości moczu, wzmożone pragnienie, zmęczenie, osłabienie, a nawet paradontoza.

Czy cukrzycy można zapobiec? W jaki sposób?

Odpowiedź jest prosta: aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej wagi, właściwa dieta pomagają ochronić nas przed zachorowaniem. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ coraz młodsze osoby zapadają na cukrzycę typu 2. Zaleca się regularnie wykonywać badanie poziomu glukozy, a u w osób w grupie ryzyka, niezależnie od wieku, minimum raz na rok.

„Kto chce, szuka sposobu!” to motyw przewodni „Aktywnych z cukrzycą”. Jaki jest Wasz sposób na cukrzycę?

Team „Aktywni z cukrzycą” składa się ze sportowców-amatorów, którzy na co dzień udowadniają, że prawidłowa kontrola cukrzycy oraz prozdrowotny styl życia to recepta na dłuższe życie z cukrzycą. Jako aktywni diabetycy, pomimo choroby, staramy się inspirować innych pacjentów do aktywnego życia społecznego i zawodowego. MY - „Aktywni” wierzymy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet dla cukrzyka! Poprzez swoje działania staramy się pokazywać, że choroba nie musi być przeszkodą w realizacji życiowych pasji.

Zdjęcie z artykułu: Nie daj się cukrzycy! Ruch pomaga w zapobieganiu i w walce z chorobą Nie daj się cukrzycy! Ruch pomaga w zapobieganiu i w walce z chorobą;
Ilustracja do artykułu Nie daj się cukrzycy! Ruch pomaga w zapobieganiu i w walce z chorobą

Wiele osób nie jest świadomych, że cukrzycy często towarzyszą schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Jakie są najgroźniejsze powikłania cukrzycy?

W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. W powszechnej opinii to choroba, podczas której występuje wysoki poziom glukozy we krwi. Jednak leczenie cukrzycy to nie tylko obniżanie poziomu cukru, ale także skuteczna walka z chorobami sercowo-naczyniowymi, które stanowią istotną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów. Nieleczona lub niewłaściwie kontrolowana choroba wiąże się z uszkodzeniem czynności wielu narządów. Jej najgroźniejsze konsekwencje to m.in. zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe. Niestety świadomość tych konsekwencji nadal jest niska.

Co robić, by uniknąć powikłań takich jak zawał serca czy udar mózgu? Jak dłużej żyć z cukrzycą?

Odpowiedni styl życia (dieta, ruch) i współczesna medycyna dają szanse na dłuższe życie z cukrzycą. Warto śledzić trendy w medycynie i nauczyć się odpowiednio kontrolować swoją chorobę. Przede wszystkim, trzeba regularnie przyjmować leki, kontrolować stężenie glukozy i dbać o zęby. Nie powinniśmy też palić papierosów. Życie cukrzyka może być dłuższe, a nawet ciekawsze, co udowadniamy sobie w naszym teamie „Aktywni z cukrzycą”. W naszym przypadku to właśnie cukrzyca była katalizatorem zmiany stylu życia, to dzięki niej podejmujemy ciągle nowe wyzwania.  Zapraszamy wszystkich do dołączenia do naszego zespołu.

Czemu służy kampania „Dłuższe życie z cukrzycą”, w ramach której działacie?

Kampania „Dłuższe życie z cukrzycą” ma zwrócić uwagę na cukrzycę typu 2, ponieważ to na ten typ cukrzycy choruje 80% diabetyków. Szczególny nacisk kładziemy na edukację w zakresie groźnych powikłań sercowo-naczyniowych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że niewłaściwie kontrolowana cukrzyca może prowadzić do wielu powikłań, w tym do zawału serca i udaru mózgu.  Statystyki  alarmują, na świecie co 6 sekund z powodu powikłań cukrzycy umiera 1 osoba.

Artykuł powstał przy współpracy z organizatorami kampanii "Dłuższe życie z cukrzycą".

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony - najdroższy film w historii polskiego kina. Co już wiemy?

Legiony będą najdroższym polskim filmem wszech czasów jednak według specjalistów, jego budżet powinien być dwukrotnie większy niż do tej pory zakładano! Co jeszcze wiemy o powstającym dziele?

14 min
Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - transmisja na żywo. Gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - transmisja na żywo. Gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca to spektakularne i rzadkie zjawisko astronomiczne, które będziemy mieli okazję podziwiać już 21 sierpnia. Umożliwi nam to transmisja na żywo. Gdzie oglądać całkowite zaćmienie Słońca 2017?

1 godz. 9 min.
10 dowodów, że wakacje szkodzą zdrowiu

10 dowodów, że wakacje szkodzą zdrowiu

Wakacje szkodzą zdrowiu? Niektórym na pewno! Sprawdź, co przytrafiło się największym wakacyjnym pechowcom i nie popełnij ich błędu, podczas swojego urlopu.

1 godz. 10 min.
Łukasz Jakóbiak - kim jest autor wizualizacji wizyty u Ellen DeGeneres?

Łukasz Jakóbiak - kim jest autor wizualizacji wizyty u Ellen DeGeneres?

Łukasz Jakóbiak w Azja Express 2. Kim jest kolega Joanny Przetakiewicz? To on jest odpowiedzialny za wizualizację wizyty u Ellen DeGeneres!

1 godz. 13 min.

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy